porušila zákon aj vlastné vnútorné pravidlá. Takýto výsledok kontroly v utorok zverejnil Najvyšší kontrolný úrad.
Kontrola potvrdila prehmaty prvého vedenia konsolidačnej na čele s Milanom Šikulom, na ktoré predtým upozorňovali médiá a neskôr aj sama konsolidačná. Bol medzi nimi napríklad pilotný predaj pohľadávok za 13 miliárd korún, ktoré získala Penta Group spolu s ďalšími firmami za 430 miliónov korún. Medzi úvermi ale boli aj pôžičky kryté štátnou zárukou. "Tieto odhalenia nie sú pre súčasné vedenie ničím novým. Už pred časom ich konštatovala vnútorná kontrola a boli prijaté opatrenia, aby sa neopakovali," reagoval hovorca konsolidačnej Patrik Golský.
Krátko po vzniku agentúry v roku 2000 si na svoje prišla veľká skupina advokátov. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu s nimi konsolidačná uzatvárala nevýhodné zmluvy a minula na nich viac, než vymohla. "Agentúra vtedy nebola personálne dostatočne vybavená a vo veľkej miere využívala externé služby. Po zmene vedenia a spojení so Slovenskou konsolidačnou bankou bolo možné vypovedať drvivú väčšinu týchto zmlúv," dodal Golský.
Kontrolný úrad našiel v knihách konsolidačnej aj nevýhodné zmluvy so Slovenskou sporiteľňou a Všeobecnou úverovou bankou a neporiadok v dokumentácii.
Nové vedenie podľa Golského nechce komentovať kroky svojich predchodcov. Tento rok sa stal šéfom agentúry Viliam Vaškovič. Pod jeho vedením konsolidačná pripravuje nový spôsob ako vyťažiť aspoň časť svojich aktív. Koncepcia ešte nie je prijatá, a tak predaj starých úverov stojí. "Momentálne neprebiehajú žiadne výberové konania na predaj pohľadávok. Najbližšie prebehnú v súlade s novou koncepciou," povedal Golský.
Konsolidačná zatiaľ hladá aspoň konkurzných správcov, dražobníkov a exekútorov. "Zostavujeme si vnútornú datábazu takýchto ľudí, ktorí s nami v budúcnosti budú spolupracovať," vysvetlil hovorca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.