Kastellorizo ostatným krajinám svoju obrannú iniciatívu z utorka tohto týždňa. V rámci nej navrhli okrem iného vznik bezpečnostnej a obrannej únie vo vnútri EÚ a vytvorenie jadra európskej obrany, ktorá by bola schopná viesť vojenské operácie nezávisle od NATO.
"Vysvetľovali, že únia okrem toho, že má svoj ekonomický základ, by mala posilniť aj svoju obranu, že to nie je nič protiamerické, a že keď bude silnejšia Európa, bude znamenať aj posilnenie euroatlantickej spolupráce, a teda je to výhodné aj pre USA," informoval po diskusii slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Podľa jeho slov sa ostatní ministri zhodli, že niektoré prvky z iniciatívy treba racionálne posúdiť a netreba všetko hneď odmietať, hlavne však na tom, že treba viesť otvorenejšie rokovania za účasti všetkých členov EÚ. "Všetky takéto iniciatívy by mali byť na základe intenzívnejšieho dialógu medzi členskými štátmi únie a mali by vyústiť do toho, aby bola EÚ dôstojným partnerom USA," povedal minister Kukan, ktorý sa s kolegami z 24 členských a vstupujúcich krajín únie zhodol, že intenzita dialógu s USA nie je dostatočná. Slovensko sa podľa neho pridáva k tým hlasom, ktoré poukazujú na jedinečný význam euroatlantického partnerstva a spolupráce. "Táto spolupráca je veľmi dôležitá a jej ďalší vývoj by mal smerovať k takému dialógu, ktorý by odstránil vzniknuté rozdiely. SR sa ako budúci člen EÚ bude správať tak, aby prispela svojím hlasom k posilňovaniu (euroatlantického) partnerstva a spolupráce," dodal minister.
Spokojné s výsledkami diskusie boli aj štyri krajiny, ktoré v utorok vyrukovali s obrannou iniciatívou. Ostatní ministri prijali v sobotu ich nápady oveľa miernejšie, ako naznačovali prvé reakcie. "Bol to podnet pre veľkú diskusiu. Niekoľko krajín sa zjavne stotožňuje s našou vôľou posilniť vojenskú schopnosť EÚ," hodnotil belgický minister Louis Michel, podľa ktorého sa veľmi kriticky vyslovilo Poľsko obávajúce sa oslabenia NATO. Viacero krajín zase žiadalo dodatočné vysvetlenia. "Nezaznamenal som žiadne konfrontačné tóny," pochvaľoval si nemecký minister Joschka Fischer. Jeho francúzsky kolega Dominique de Villepin ocenil, že došlo k "totálnej zmene" oproti prvým mrazivým reakciám na obrannú iniciatívu. Štvorica krajín mala podľa neho možnosť zodpovedať na mnohé zásadné otázky partnerov a rozptýliť podozrenia, že iniciatíva je nasmerovaná proti USA a NATO.
Autor: Kastellorizo/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.