Už dva roky upozorňuje Kancelária verejného ochrancu práv ČR Poslaneckú snemovňu Parlamentu ČR na problém tzv. slovenských dôchodkov. Kancelária
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
informovala poslancov o situácii českých dôchodcov, ktorí poberajú dôchodky zo Slovenska, vo vlaňajšej i predvlaňajšej správe. Napriek aktivitám ombudsmana však k výrazným zmenám nedošlo, uviedla včera pre TASR Dana Hrabcová z kancelárie verejného ochrancu práv.
Ombudsman dostáva mnoho žiadostí o pomoc od občanov, ktorí doplácajú na to, že pred rozpadom česko-slovenskej federácie pracovali na Slovensku alebo v slovenských firmách. Dôchodok im teraz vypláca slovenský štát a oni dostávajú o niekoľko tisíc korún menej než príjemcovia dávok z českého systému dôchodkového poistenia. Stále totiž platí Zmluva o vyplácaní sociálnych dávok medzi ČR a SR z roku 1993. Tá vychádzala zo zhodných právnych noriem o sociálnom zabezpečení a z rovnakého menového kurzu. „Kurzový rozdiel, na ktorý vtedy nikto nemyslel, teraz z vypočítanej penzie zhltne viac než štvrtinu. Dochádza k paradoxu, že Slovák, ktorý pracoval v Čechách, je na tom lepšie než český dôchodca, čo za federácie pracoval napr. v Košiciach. Obaja síce dostanú od príslušných úradov sociálneho zabezpečenia rovnako, ale každý v inej mene," konštatovala Hrabcová. Napríklad: za 7000 Kč príde na Slovensko 10-tisícová penzia v slovenských korunách. Naopak, český dôchodca dostane zo 7000 korún od slovenskej sociálnej poisťovne dôchodok vo výške 5000 Kč. Dôchodky zo Slovenska v Česku dostáva temer 2300 ľudí. Iba tretina z nich dostala od ministra práce a sociálnych vecí tzv. zmiernenie, teda dorovnanie na obvyklú úroveň českých dôchodkov. „Stále zostáva nedoriešených 1440 dôchodkov, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa Bratislava, v celkovom mesačnom objeme vo výške 8,890 miliónov Sk," dodala Hrabcová.
Vlani bola slovenská penzia priemerne v prepočte asi 4700 Kč, kým českí dôchodcovia dostávali v priemere 6700 Kč. Napriek tomu, že otázku slovenských dôchodkov a ich vyrovnania mala ČSSD, a konkrétne minister práce a sociálnych vecí Zdeněk Škromach vo volebnom programe, obrat k lepšiemu nenastal. "Vnímame to ako určitú diskriminujúcu pozíciu. Minister práce už rokoval so slovenskou stranou o zmene príslušnej zmluvy, bohužiaľ, bezvýsledne," dodala Hrabcová. Podľa ministra Škromacha slovenská strana nechce na valorizáciu týchto dôchodkov pristúpiť. Problém nie je podľa neho možné riešiť vzhľadom na obojstrannú dohodu. Tá určila, že sociálne dávky bude platiť ten štát, kde v čase rozdelenia federácie sídlil zamestnávateľ. Týka sa to i dôchodcov, ktorí pracovali na Slovensku a potom sa presťahovali do Česka, čo postihlo v prvom rade niekoľko stoviek ľudí z Moravy a hlavne z česko-slovenského pomedzia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.