Epidémia SARS ešte v najpostihnutejšej krajine sveta
Čína dnes oznámila osem nových úmrtí na SARS a 138 ďalších prípadov nakazenia, čím sa počet mŕtvych zvýšil na 214 a počet známych ochorení na 4409. Najpostihnutejším miestom na svete je v súčasnosti Peking, kde zaznamenali štyri z nových úmrtí a 70 z najnovších ochorení. Hongkonská vláda včera informovala, že vírus SARS v krajine zabil šesť ďalších ľudí a deviati sa nakazili. Podľa štatistík zdravotníkov v Hongkongu na SARS zomrelo 193 osôb, pričom zaznamenali spolu 1646 prípadov ochorenia. Choroba podobná chrípke, ktorá sa podľa mnohých rozšírila z južnej Číny, zasiahla Hongkong v marci a po svete ju rozšírili cestujúci.
Hranicu s Čínou včera z preventívnych dôvodov - predbežne do 20. mája - uzavrel Kazachstan. Kazašská vláda vyzvala súčasne všetkých kazašských občanov, ktorí sa zdržiavajú na čínskom území, vrátane diplomatov a ich príbuzných, aby sa vrátili do vlasti. Kým sa epidemiologická situácia v regióne neznormalizuje, zostane prerušená aj letecká, železničná a cestná doprava medzi oboma krajinami. Zájazdy kazašských turistov do Číny a ďalších krajín juhovýchodnej Ázie zrušili na dobu neurčitú. V Kazachstane, ktorého štátna hranica s ČĽR meria 1700 km, doteraz nezaznamenali ani jediný prípad SARS.
Ministri zdravotníctva štátov Európskej únie sú pripravení zaviesť kontrolu osôb, ktoré prichádzajú z oblastí postihnutých smrteľným vírusom SARS. Ich pripravenosť vyplýva zo zhrňujúceho dokumentu mimoriadneho stretnutia v Bruseli, ktorého náčrt sa podarilo získať britskej tlačovej agentúre Reuters. "Členské štáty by mali predovšetkým zabezpečiť adekvátnu pomoc, vrátane informácií a kontroly cestujúcich prichádzajúcich z postihnutých oblastí," uvádza sa v dokumente.
MEDZITITUL: Smrť pacienta v Brne nezavinil SARS
Praha Smrť 40-ročného muža, ktorý sa pred časom vrátil z Thajska a v sobotu zomrel na zápal pľúc v Brne, nezavinilo vírusové ochorenie SARS. Podľa Marie Otavovej zo Štátneho zdravotníckeho ústavu ČR to potvrdili testy na špecializovanej infekčnej klinike v Prahe na Bulovke.
Na bakteriálny pôvod infekcie poukázala aj pitva v Brne, ale lekári sa rozhodli ešte pre ďalšie vyšetrenia. Definitívne by malo podozrenie na SARS vyvrátiť skúmanie vzoriek pomocou elektrónového mikroskopu. Pod mikroskopom by chceli lekári spresniť aj typ baktérie, ktorá zápal pľúc vyvolala. Muža z južnej Moravy s asi dva až tri týždne neliečeným zápalom pľúc prijali najprv v Břeclavi, ale keď sa stav pacienta ďalej zhoršoval, previezli ho do Fakultnej nemocnice v Brne. Tam pacient už po štyroch hodinách v sobotu zomrel. Z preventívnych dôvodov v nemocnici zlikvidovali alebo vydezinfikovali všetko, s čím mohol prísť pacient do kontaktu, a personál nemocnice budú ich kolegovia niekoľko dní pozorovať.
V Českej republike bolo doteraz hospitalizovaných najmenej 26 ľudí, ktorí sa vrátili z Ázie a u ktorých bolo podozrenie na SARS. Ani v jednom prípade sa obavy nepotvrdili. Asi týždeň majú českí lekári k dispozícii najmodernejšie dostupné testovacie zariadenie, ktoré je schopné identifikovať smrteľne nebezpečný coronavirus už v priebehu dvoch hodín. Obavy zo zavlečenia SARS do Česka niektorým z cestujúcich v rámci leteckej dopravy viedli české úrady k zavedeniu dotazníkov, ktoré budú vyplňovať všetci cestujúci z rizikových oblastí. Cieľom je vytvorenie evidencie miesta pobytu osôb z jednotlivých letov, aby ich v prípade potreby bolo možné vyhľadať a preskúmať ich zdravotný stav. Dotazníky sa na medzinárodnom letisku v Prahe-Ruzyni objavia pravdepodobne už tento víkend.
Foto: TASR
Foto do čísla/spravodajstvo/sars
Text k foto: Čašníčka v ochrannej rúške roznáša nápoje v hongkongskej reštaurácii
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.