chaosu v alpskej republike sa nenaplnili. Rakúsky odborový zväz (ÖGB) popoludní bilancoval výsledky protestnej akcie, na ktorú vyzval v súvislosti s pripravovanou reformou dôchodkového systému krajiny a neochotou kabinetu kancelára Wolfganga Schüssela rokovať o tejto pre väčšinu zamestnaných ľudí podstatnej otázke. Tlačová konferencia odborovej ústredne bola avizovaná na večerné hodiny. Už napoludnie však dvaja z predákov významných odborových organizácií pohrozili vláde ďalšími protestmi v prípade neochoty akceptovať výhrady ÖGB. Najvyšší predstaviteľ odborovej ústredne Fritz Verzetnitsch na margo kritikov nepríjemností spojených s protestmi vyhlásil: Radšej raz prísť neskôr na pracovisko, ako celý život dostávať nižší dôchodok.
Mestská hromadná doprava vo Viedni, ktorá ráno vôbec nepremávala, sa postupne vracia do normálnych koľají. Kým nákladnú dopravu a poštové i bankové služby protesty narušili, letecká doprava na viedenskom letisku Schwechat fungovala presne podľa harmonogramu. Jedinou výnimkou bol omeškaný odlet stroja do Washingtonu, ktorý napoludnie vlietol so 45-minútovým oneskorením. Štvorhodinové blokády na troch rakúsko-maďarských cestných hraničných priechodoch nespôsobili väčšie čakacie doby. Prevádzku v nemocniciach, ktoré sa na kritický deň adekvátne pripravili, včerajšie udalosti podstatnou mierou neovplyvnili. Lekárska služba prvej pomoci zaznamenala v priebehu štrajku mierny nárast núdzových volaní, ktoré však zvládla k spokojnosti zodpovedných. Výzvu na štrajk uposlúchli zamestnanci technických služieb, ktorí namiesto odvozu odpadkov jazdili s vozmi do kruhu, čo sa však stretlo s porozumením občanov. Zamestnanci OMV sa zišli na celopodnikovom zhromaždení.
Sklamaní boli z priebehu predpoludnia taxikári, ktorí očakávali väčší záujem o ich službu. Mnohí Viedenčania totiž uprednostnili dopravu na pracovisko po vlastnej osi - peši, na bicykli, mopede alebo v automobile. Protestné akcie sa uskutočnili aj v štajerskej metropole Graz, v dolnorakúskom St. Pöltene, či v Salzburgu, kde sa na akomsi hviezdicovom pochode zúčastnilo približne 10 000 ľudí.
Kým viacerí ministri čierno-modrej koaličnej vlády potvrdili v priebehu včerajška, že návrh reformy dôchodkového systému predložia bez väčších zmien do parlamentu, opoziční sociálni demokrati a zelení sa postavili na stranu odborárov. Predseda Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Alfred Gusenbauer, jeho stranícky kolega, viedenský primátor Michael Häupl, či dlhoročný vedúci predstaviteľ rakúskeho parlamentu Heinz Fischer označili vládny návrh reformy za nesociálny a zdôraznili, že pracujúci majú v danom prípade právo na protest. Predseda Rakúskej hospodárskej komory Christoph Leitl vyzval ÖGB, aby zabránil eskalácii štrajkov a vrátil sa k rokovaciemu stolu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.