pripravuje sa na organizáciu odporu proti Spojenými štátmi vedeným vojenským silám. Správu o osude lídrov Husajnovej Socialistickej strany arabskej obrody (Baas) dostal podľa vlastných slov od jej vedenia v polovici apríla Kásim Salam, generálny tajomník jemenskej frakcie celoarabskej strany Baas. Ako Salam uviedol pre londýnsky denník al
Al-Kuds v apríli zverejnil list, ktorý podľa denníka pochádzal od Saddáma vyzývajúceho obyvateľov Iraku na povstanie proti americkým a britským okupantom. Salam sa s Husajnom, svojim niekdajším spolužiakom zo štúdia v Egypte, pravidelne stretával a naposledy ho videl na oficiálnej schôdzke vedenia strany Baas 8. marca. Salam bol v čase vojny v Iraku a podľa vlastných slov opustil krajinu 12. apríla, tri dni po páde Bagdadu. Podľa Salama viedol sám Husajn boj proti americkým silám, ktoré obsadili letisko v irackej metropole, avšak neskôr ho zradili velitelia jeho Republikánskych gárd v presvedčení, že vojna je už prehraná.
Na otázku, prečo Bagdad padol tak ľahko, Salam odpovedal s tým, že najvyššie vedenie Republikánskych gárd začalo pociťovať frustráciu, z čoho podriadení velitelia získali dojem, že Saddám i boje skončili a majú sa stratiť, pokým nebude môcť byť zorganizovaný odboj. Ten sa ešte nezačal, no prebiehajú prípravy a "milióny armádnych príslušníkov, ktorí sa stiahli, sú stále tam", dodal Salam.
MEDZITITUL: Ashcroft sľubuje vypátranie historických pamiatok ukradnutých z Iraku
Lyon - Americký minister spravodlivosti John Ashcroft včera prisľúbil, že Spojené štáty budú v spolupráci s Interpolom prenasledovať zlodejov, ktorí odcudzili predmety nesmiernej historickej hodnoty z irackých múzeí počas chaosu a rabovania po zosadení bývalého irackého režimu. Podľa Ashcrofta existujú dôkazy o tom, že za ulúpením vzácnych predmetov stoja organizované zločinecké skupiny, "ktoré presne vedeli, čo hľadajú".
"Hoci zločinci, ktorí majú na svedomí krádeže, možno preniesli (odcudzené) objekty za iracké hranice, mali by si byť vedomí, že spravodlivosti neuniknú," povedal americký predstaviteľ vo francúzskom Lyone počas posledného dňa konferencie Interpolu, týkajúcej sa hľadania spôsobov, ako vypátrať ukradnuté pamiatky z irackých múzeí.
Diplomatické zdroje v pondelok informovali, že USA pripravili návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, vyzývajúcej všetky krajiny, aby znemožnili import vzácnych irackých predmetov a vrátili všetky takéto nájdené pamiatky späť irackým múzeám.
Americký prezident George W. Bush označil rabovanie irackých múzeí za otrasné, zatiaľ čo niektorí pozorovatelia obvinili amerických vojakov z pasivity počas lúpeží v múzeách. Washington požiadal Interpol, aby sa pokúsil vypátrať osud zmiznutých diel. Generálny tajomník Interpolu Ronald Noble konštatoval, že jednou z priorít bude v súčasnosti zriadenie spoľahlivej databázy ukradnutých alebo zničených predmetov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.