nárast výdavkov o zhruba 3 500 Sk mesačne, konštatuje správa monitorujúca sociálnu situáciu Slovákov za minulý rok, ktorú pripravilo ministerstvo práce.
Ako sa v nej ďalej uvádza, stúpnuť by mali najmä ceny takzvaných neobchodovateľných tovarov a služieb, ktoré momentálne najvýraznejšie zaostávajú za cenami v členských štátoch únie. Napríklad zdravotnícke služby v SR v roku 2000 stáli len 10 % toho, čo museli v priemere zaplatiť občania EÚ a dopravné služby len 16 %. Po vstupe Slovenska do EÚ by malo vzdelávanie zdražieť asi o 84 %, nájomné a energie o 76 %, zdravotnícke služby o 77 %, doprava asi o 53 % a služby hotelov a reštaurácií o takmer 60 %. Práve táto skupina výdavkov má pritom v spotrebnom koši ľudí značnú váhu a je predpoklad, že pri spomínaných cenových úpravách bude v najbližších rokoch ešte rásť. To môže podľa správy vyvolať dopad na rozpočty značného počtu domácností.
Menší skok by mali po začlenení zaznamenať tzv. obchodovateľné tovary a služby, hoci ani v tomto prípade nebude zvýšenie zanedbateľné. U odevov a obuvi by s ohľadom na terajšie cenové relácie malo predstavovať zhruba 38 %, pri alkohole a tabakových výrobkoch 53 % a pri nábytku a zariadení domácností vyše 40 %. Napriek tomu, že oproti západným susedom boli v roku 2000 na Slovensku potraviny a nealkoholické nápoje drahšie o 7 %, v porovnaní s Rakúskom, ktorého ekonomická výkonnosť zhruba zodpovedá priemeru EÚ, boli ich ceny iba 52-%. Celková cenová úroveň v roku 2000 v SR predstavovala vo vzťahu k priemernej hladine v únii iba 41 %. "Očakávanému nárastu cien tovarov a služieb a následnému zvyšovaniu výdavkov domácností je potrebné čeliť vytváraním reálnych predpokladov na zlepšenie príjmovej situácie domácností," zdôrazňuje ministerstvo v správe, ktorú vzala na vedomie aj vláda. Slovensko totiž patrí medzi krajiny s veľmi nízkou cenou práce. Nižšie hodinové náklady práce vykazujú spomedzi transformujúcich sa krajín už iba pobaltské krajiny, Rumunsko a Bulharsko. "Len sedminová úroveň ceny práce na Slovensku v porovnaní s priemerom krajín EÚ síce predstavuje na jednej strane komparatívnu výhodu pre zahraničný kapitál, na druhej strane ale nie je povzbudivým zistením v súvislosti s potrebou razantnejšieho približovania aj príjmov pracujúcich smerom k únii," dopĺňa v správe ministerstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.