únie. Vyplýva to z pravidelnej monitorovacej správy Európskej komisie (EK) o vnútornom trhu, ktorú v pondelok zverejnili v Bruseli.
Keď do únie v roku 1986 vstupovalo Portugalsko a Španielsko, ich cenová úroveň dosahovala 60 respektíve 72 % priemeru EÚ. Desať terajších vstupujúcich štátov dosahuje v priemere len 54 % tejto hodnoty. Najviac sa k únii blížia Malta a Cyprus (87 respektíve 82 %), ktoré sú na úrovni najlacnejších členských štátov - Portugalska, Španielska a Talianska. V druhej skupine sú Slovinsko, Poľsko a Lotyšsko, v ktorých sú ceny nad 50 % úrovne EÚ (66, 55, 54 %), v ostatných vstupujúcich krajinách je to pod 50 %. Úplne najlacnejšie je Slovensko so 41 %, v Maďarsku a Českej republike sú ceny na úrovni 46 % priemeru EÚ.
Najväčšie rozdiely v cenách medzi novými členmi a dnešnou EÚ sú v oblasti služieb, ale aj u potravín. Napríklad kadernícke a holičské služby možno vo vstupujúcich štátoch dostať len za 37 % ceny EÚ. Oveľa lacnejšie sú tiež lekárske služby, rôzne opravy, vzdelávanie a poisťovníctvo. Mnohé z týchto produktov sa predávajú za tretinovú cenu oproti únii. Asi za polovičné ceny možno dostať potraviny, či už ide o mäso, chlieb, maslo, múku. Ceny nábytku, oblečenia a obuvi v desiatke krajín dosahujú asi 75 % úrovne EÚ. Tej sa približujú ceny nealkoholických nápojov, ktoré sú v niektorých štátoch dokonca nad úrovňou EÚ podobne ako ceny spotrebnej elektroniky a bielej techniky. Komisia očakáva, že rozšírenie povedie k zbližovaniu cien medzi EÚ a vstupujúcimi štátmi, a to nielen vďaka rastu cien v nových členských krajinách. "Určite budú rásť ceny služieb v nových štátoch, kde sú dnes najväčšie rozdiely, pretože sa budú zvyšovať aj mzdy. S ich rastom možno očakávať aj nárast cien," predpovedal hovorca EK Jonathan Todd.
Rozšírenie však podľa neho spôsobí aj tlaky na zníženie cien niektorých výrobkov v nových štátoch, najmä v prípade tovarov, ktoré dnes dovážajú z EÚ, napríklad v dôsledku jednoduchšej distribúcie vďaka vnútornému trhu. K nižším cenám by mala prispieť tiež liberalizácia niektorých odvetví, ktorá povedie k väčšej konkurencii. Oproti predchádzajúcim rozšíreniam EÚ komisia očakáva, že cenové zbližovanie bude tentokrát trvať o niečo dlhšie. "Je však ťažké predpovedať, koľko to môže trvať," povedal Todd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.