Európu, známu aj ako Schumanov plán. V ten deň schválil francúzsky parlament plán zjednotenej Európy. Od milánskeho summitu Európskej únie v roku 1985 sa oslavuje 9. máj ako Deň Európy.
Robert Schuman sa stal v roku 1955 predsedom Európskeho spoločenstva a v roku 1958 prvým predsedom Európskeho parlamentu. Z podnetu Roberta Schumana a nemeckého kancelára Konrada Adenauera bola 18.apríla 1951 podpísaná Zmluva zakladajúca Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ (ESUO). Organizácia bola založená na myšlienke vytvoriť jednotný trh s oceľou a uhlím, ktorý mal umožniť spoločnú kontrolu, plánovanie a využívanie týchto surovín a výrobkov.
Za návrhom stáli aj úvahy o tom, ako prekonať tradičné nepriateľstvo medzi Francúzskom a Nemeckom a želanie položiť základný kameň pre európsku federáciu. Návrh privítalo Taliansko, NSR, Holandsko, Belgicko a Luxembursko. ESUO sa stalo predchodcom Európskeho hospodárskeho spoločenstva a dnešnej Európskej únie. Podnetom pre vznik spoločenstva bola vtedajšia situácia v Európe, keď na jar roku 1950, päť rokov po skončení druhej svetovej vojny, stála Európa znovu na začiatku studenej vojny. Na kodanskom summite v decembri 2002 uzatvorila SR rokovania o vstupe do EÚ a spolu s ďalšími deviatimi krajinami dostala pozvánku na členstvo v únii k 1. máju 2004. Európska únia tak smeruje k najväčšiemu rozšíreniu vo svojej histórii, ktoré ukončí rozdelenie Európy z minulého storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.