zo strednej a východnej Európy schválil americký Senát jednohlasne. Za vstup Lotyšska, Litvy, Estónska, Slovinska, Slovenska, Bulharska a Rumunska do NATO hlasovali členovia Senátu za prítomnosti šéfov diplomacií týchto štátov, ktorí sa vrátane slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana ešte včera večer stretli s prezidentom USA Georgeom W. Bushom.
"Pre Slovensko je to historický deň," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí SR Boris Gandel, ktorý ocenil, že americký Senát ratifikoval prístupový protokol jednoznačne počtom hlasov 96:0. Podľa jeho slov ide o ocenenie práce Slovenska a jeho ambícií stať sa členom NATO. Vyjadril tiež dôveru, že prístupový proces bude postupovať úspešne aj v ďalších členských krajinách aliancie tak, aby sa Slovensko na budúci rok už zúčastnilo na summite NATO ako plnoprávny člen aliancie. Gandel okrem toho poukázal aj na to, že je trochu symbolické, keď Senát schválil prístupové protokoly práve včera, 58 rokov od porážky fašizmu v druhej svetovej vojne.
Americká Snemovňa reprezentantov nemusí o prístupovom protokole hlasovať. Rozšírenie, ktoré musí schváliť všetkých súčasných 19 členskými štátov NATO, ratifikovali pred Spojenými štátmi len Kanada a Nórsko. "Je to historické pre týchto sedem krajín, podstatné pre pokračovanie posilňovania NATO a ústredné pre bezpečnosť USA a vzťah zo svetom," vyhlásil predseda senátneho výboru pre zahraničné vzťahy Richard Lugar. Podľa jeho slov mnoho pozorovateľov poukáže na rozkol ohľadom Iraku ako znak toho, že NATO zlyháva alebo stráca na význame, no Lugar s takýmito názormi nesúhlasí a vyjadril presvedčenie, že americká podpora rozšíreniu pomôže napraviť vzťahy so spojencami. Pokým viacerí kritici spochybnili to, či príslušných sedem krajín má dostatočné vojenské sily, podporovatelia rozšírenia zdôraznili, že do NATO s nimi príde takmer 200 000 vojakov.
MEDZITITUL: Odsúhlasenie rozšírenia Schustera neprekvapilo, ale potešilo
Odsúhlasenie vstupu Slovenska a ďalších šiestich pozvaných krajín do NATO americkým Senátom prezidenta SR Rudolfa Schustera neprekvapilo, ale potešilo. "Výsledok hlasovania považujeme za výsledok jasnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenskej republiky, ktorá kladie rovnaký dôraz na posilňovanie Európskej únie, ako aj transatlantického rozmeru jej politiky," uviedol prezidentov hovorca Ján Füle.
MEDZITITUL: Dzurinda: Súhlas USA dáva dobré predpoklady na úspech ratifikácie vstupu do NATO
Súhlas, ktorý včera vyslovil americký Senát s rozšírením Severoatlantickej aliancie, dáva podľa premiéra Mikuláša Dzurindu veľmi dobré predpoklady, aby zostávajúci proces ratifikácie členstva Slovenska v NATO prebehol úspešne. Máme dôvod na radosť a ja sa tejto správe veľmi teším, uviedol predseda vlády. Včerajší deň Dzurinda zároveň označil za jeden z najkrajších a najvýznamnejších na ceste Slovenska do bezpečného a prosperujúceho sveta. Ratifikácia v USA, ktoré sú lídrom Severoatlantickej aliancie, má podľa neho obrovskú váhu. "Je obrovským zadosťučinením nielen pre súčasných občanov SR, ale aj pre mnohých ľudí, ktorí sa týchto pekných dní nedožili a počas totality boli verní zásadám slobody ľudských práv a demokracie," povedal.
Hlasovanie amerického Senátu považuje podpredseda parlamentu a predseda SMK Béla Bugár za začiatok novej epochy. "Slovensko sa zapojí do novej
bezpečnostnej štruktúry a získa ochranu," uviedol. Slovensko podľa neho v posledných rokoch urobilo veľký skok v integračnom procese a podarilo sa mu presvedčiť Senát, že splnilo všetky požiadavky NATO.
Podpredseda NR SR, ktorý je zároveň poverený výkonom funkcie podpredsedu HZDS pre zahraničie Viliam Veteška považuje štart ratifikačného procesu za úspech. Vyslovil presvedčenie, že schvaľovanie bude rovnako úspešne prebiehať aj v ďalších štátoch NATO. "Verím, že proces sa úspešne zavŕši," povedal.
Výsledok hlasovania považuje podpredseda parlamentu a šéf ANO Pavol Rusko za začlenenie Slovenska medzi vyspelé krajiny, ktoré spĺňajú demokratické kritériá. Ako povedal, zároveň ide o pozitívny signál americkým investorom, ktorí by mohli prísť do strednej Európy.
Podľa poslanca Smer-u Roberta Kaliňáka je výsledok hlasovania signálom pre ostatné členské štáty, aby celý proces prebehol bez problémov. "Verím, že Slovensko bude na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave na budúci rok plnoprávnym členom aliancie," uviedol Kaliňák.
Predseda poslaneckého klubu KSS Ivan Hopta je sklamaný postojom americkej strany, ale najmä postojom predstaviteľov slovenskej vlády, ktorí zabránili, aby sa o vstupe do aliancie konalo referendum. Hopta je presvedčený, že o vstupe do NATO mali rozhodovať občania. "Ukázalo sa, že Slovensko ako poslušný pajác, ktorý sa vždy postaví na stranu USA, bol odmenený," vyhlásil Hopta v súvislosti s hlasovaním Senátu.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.