regionálneho rozvoja SR poskytol tlačový tajomník Martin Baranovič.
"Životnosť stavby alebo domu je podľa stavebného zákona čas, počas ktorého ukazovatele úžitkových vlastností stavby zodpovedajú základným požiadavkám na stavbu. Aby sa čo najviac predĺžila životnosť stavby, je zákonnou povinnosťou vlastníka udržiavať stavbu v dobrom stave, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu. Preto je ťažké určiť priemernú životnosť domov. Podľa výsledkov sčítania, ktoré publikoval koncom roku 2002 Štatistický úrad SR, priemerný vek domov (spolu bytové domy a rodinné domy), v ktorých sa nachádzali trvalo obývané byty, bol 32,15 roka. Bytové domy boli v priemere asi o 6 rokov mladšie," uvádza sa v stanovisku ministerstva výstavby.
Najviac bytov, takmer 1 milión 250 tisíc, čo je zhruba 75 percent, sa nachádzalo v domoch postavených za obdobie rokov 1961 až 2001, z ktorých zhruba dve tretiny predstavovali byty v bytových domoch. V domoch postavených do roku 1900 sa nachádzalo pri sčítaní v roku 2001 ešte 24 148 bytov, predovšetkým v rodinných domoch, čo predstavovalo 1,4 percenta z trvalo obývaného bytového fondu.
Možnosťou, ako predĺžiť životnosť bytového fondu, sú rekonštrukcie. Sú pre tento rok vyčlenené zo štátneho rozpočtu nejaké prostriedky na tento účel?
"Na obnovu bytových domov môže vlastník okrem vlastných prostriedkov využiť finančné prostriedky, ktoré sa poskytujú formou úverov zo stavebných sporiteľní, úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania a dotácií na odstraňovanie systémových porúch bytových domov v rámci Programu podpory rozvoja bývania. Na úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania a zo stavebného sporenia finančné prostriedky pre rok 2003 sú k dispozícii. Pre Program poskytovania dotácií na odstraňovanie systémových porúch bytových domov nie sú zatiaľ finančné prostriedky na poskytovanie nových dotácií v roku 2003," uviedol M. Baranovič.
Ako sa bude riešiť bývanie pre užívateľov bytov po skončení životnosti? Kto bude nové byty financovať - štátna správa, samospráva, vlastník bytu?
"Z platných právnych predpisov vyplýva, že v prípade závadnej stavby ohrozujúcej život alebo zdravie osôb, pokiaľ ju nemožno hospodárne opraviť a pokiaľ stavebný úrad nariadi vlastníkovi stavby jej odstránenie, jej nahradenie novou stavbou pre zabezpečenie pôvodnej funkcie je možné v zásade len na vlastné náklady vlastníka stavby. Teda aj v prípade vlastníkov bytov je potrebné dlhodobo tvoriť rezervné zdroje, s pomocou ktorých v prípade fyzického dožitia pôvodných stavieb budú môcť riešiť potrebu zabezpečenia bývania novou výstavbou."
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.