úpravy, teda tento čas už nastal... "Odporúčam robiť tieto úpravy komplexne aj s rekonštrukčnými prácami súvisiacimi s odstránením systémových porúch, ako aj výmenou sanitárnych zariadení, ale to je idealizovaný stav. V každom prípade však takto vieme predĺžiť životnosť stavby," hovorí doc. Ing. Pavol Ďurica, CSc. "Stavby obsahujú prvky krátkodobej aj dlhodobej životnosti. Prvky krátkodobej životnosti by sa mali meniť zhruba v polovici životnosti stavby. Vieme však, v akej kvalite sa tieto stavby robili, takže odporúčam robiť sanácie čím skôr."
V Košiciach už sú bytovky, ktoré prešli takouto "generálkou", napríklad na Kuzmányho sídlisku. O skutočnej dobe životnosti našich panelákov je ťažko hovoriť, pretože zatiaľ nie sú v tomto smere skúsenosti. Pavol Ďurica si myslí, že väčšina by sa tých 80 rokov dožiť mala. Odstránením systémových porúch, napríklad zateplením, sa podľa skúseností z Nemecka dá životnosť predĺžiť o 25 rokov. "Keď však naše paneláky majú vydržať ešte 40 rokov, nedovolím si povedať, že ten-ktorý zatepľovací systém rovnako vydrží ešte 40 rokov. Možno bude potrebné o 25 rokov robiť úpravy znovu."
V budúcnosti číha veľký problém - čo bude s panelákmi, keď doslúžia. Ide o tony a tony betónu. "Najväčšie skúsenosti s tým majú Nemci, ktorí to riešia tak, že vyzískaný materiál využívajú napríklad ako podkladové vsrtvy pri výstavbe ciest, dokonca rozobraté panely ponúkajú Českej republike a nám. Technológia odstraňovania týchto budov a druhotné využitie odpadov po demoláciách bude obrovským problémom pre nás aj pre okolité štáty."
Že stav bytoviek neradno zanedbať, dokazuje napríklad aj prípad bytovky na Sídlisku Dargovských hrdinov z 80-tych rokov, kde sa doslova zviezol keramzitbetónový obvodový plášť, hoci išlo o relatívne nové sídlisko. Vtedy museli vysťahovať obyvateľov tohto desaťposchodového vežiaku. Našťastie sa celá záležitosť obišla bez vážnejších zranení.
Do vlastností bytoviek môžu vážne zasiahnuť aj neodborné úpravy interiérov bytov. Preto platí - v prípade vážnejších zásahov najmä do nosného systému je nevyhnutné vyžiadať si posudok statika. "Tu však vyvstáva ďalší problém. Jeden statik posúdi jeden byt, zásahy v byte na inom podlaží posúdi ďalší statik a tak hoci samotné byty budú zo statického hľadiska v poriadku, celková bytovka môže mať problém. Nikto komplexne za celú budovu toto hľadisko nestráži, čím môže dôjsť k celkovému oslabeniu budovy," hovorí P. Ďurica.
Aj preto je dobré pri rekonštrukčných úpravách bytoviek, keď už je prizvaný odborník na posúdenie jej stavu, požiadať ho nielen o posúdenie stavu stykov panelov, ale aby prešiel aj samotné byty a posúdil prípadný vplyv statických úprav v nich na celkové vlastnosti budovy.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.