Môžu byť úplne jednoduché, ktoré zvládne aj úplný začiatočník, alebo vyrezávané a bohato zdobené police v rustikálnom štýle pre skúsených zručných praktikov s dobre vybavenou dielňou. Ďalším dôvodom, prečo práve poličky, je finančná nenáročnosť a malá spotreba materiálu. Slúžia nám na umiestnenie kvetináčov s izbovými kvetmi, najmä ťahavými, na knihy, cédečká a kazety, ale aj na dekoratívne predmety a rôzne drobnosti.
Začneme malými, jednoduchými poličkami, určenými na kvety a rôzne dekoratívne predmety, ak chceme aby v byte vynikli a upútali pozornosť. Základným materiálom môžu byť dosky z mäkkého dreva, napríklad borovica, ktoré má peknú kresbu, ale môžeme využiť aj hrubšiu preglejku. Pri nej však dochádza k estetickej nedokonalosti, pretože na reze je vidieť vrstvy lepených dýh.
Bežným materiálom je aj drevotrieska s povrchom imitujúcim drevo alebo v jednofarebnom tóne. Ak sa rozhodneme pre túto surovinu, treba si zabezpečiť aj hranovacie pásky na zakrytie rezov v príslušnom farebnom odtieni.
Tvary poličiek sú rôzne, ako aj spôsoby ich upevnenia. Najtypickejším tvarom nástenných malých poličiek je polkruhová nosná plocha s trojuholníkovou konzolou. Pri uplatnení fantázie môžeme tieto tvary rôzne obmieňať, vždy však treba rátať so záťažou, ktorá bude na plochu pôsobiť. Konzola je umiestnená zdola (obr. 1), ale môžeme použiť aj horné bočnice.
Ďalším typom je rohová polička, pri ktorej nemusí byť zvislá oporná časť, pretože dve steny rohu poskytnú dostatočnú zábezpeku. Steny však musia byť bezchybne rovné (obr. 2).
Jednotlivé časti si nakreslíme na dosku tak, aby bol čo najmenší odpad. Ak zhotovujeme ozdobnejšiu poličku s krivkami, príslušné časti najprv nakreslíme na papier a vystrihneme šablónu. Krivky vyrežeme lupienkovou pílkou alebo elektrickou priamočiarou pílou.
Jednotlivé diely poličky spájame rôznymi spôsobmi, podľa možnosti tak, aby spojenie nebolo vidno. Pri type poličky s konzolou použijeme lepidlo a drevené kolíčky, ak má polička zadnú stenu, hornú dosku a bočnice k nej môžeme priskrutkovať závrtkami zo zadnej strany. Konzolu s nosnou plochou môžeme vytvoriť aj ako skladačku, vtedy nebude treba žiadne ďalšie spájacie prostriedky (obr. 3).
Na stenu vešiame poličky pomocou úchytiek, ktoré zhotovíme z mäkkého plechu a priskrutkujeme zo zadnej strany nosnej plochy.
Ak nosnú plochu tvorí sklo, sú nutné bočnice, do ktorých vyrežeme drážky široké ako hrúbka skla a hlboké do polovici hrúbky bočnice. V takom prípade umiestnime úchytky na bočnice a sklo zasunieme do drážok.
Keďže polička je aj ozdobný doplnok, mimoriadnu pozornosť venujeme konečnej úprave. Dosky vyhladíme brúsnym papierom do hladka a na záver pretrieme lakom alebo namoríme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.