zvierat na človeka. Spôsobuje ju parazitárny prvok Toxoplasma gondii.
Problémy môžu nastať, ak sa žena dostane do kontaktu s týmto parazitom prvýkrát až počas tehotenstva a ten vyvolá akútnu toxoplazmózu. Nákaza môže vzniknúť z mikroskopických no veľmi odolných vajíčok, alebo z nedostatočnej tepelnej úpravy mäsa hospodárskych zvierat. Vajíčka vylučujú trusom iba mačky, kým u ostatných zvierat (cicavcov i vtáctva) a u človeka parazit preniká do rôznych orgánov, kde prežíva, ale späť do prostredia sa neuvoľňuje. Takto nakazený živočích je zdrojom infekcie iba ako potrava, čo platí síce aj u psov, no od nich nám nebezpečenstvo nehrozí, pretože nepatria do skupiny zvierat, určených na konzumáciu. Proti toxoplazmóze sa môžeme chrániť takto:
- Pri varení a pečení sa parazit ničí vysokými teplotami. Na prípravu minútok a špecialít používame surové mäso až po trojdňovom hlbokom zmrazení.
- V záhrade pracujeme v rukaviciach, pretože mačky s obľubou zahrabávajú trus do skyprenej pôdy a vajíčka v nej vydržia aj niekoľko mesiacov.
- Detské pieskoviská treba na noc zakrývať a chrániť pred mačkami.
- Bezpečný je chov mačiek v byte pri zvýšenom dodržiavaní hygieny. Zvieratá by sme nemali kŕmiť surovým mäsom, mačací záchod čistíme denne, pričom budúce mamičky by sa toho mali vyvarovať.
- Mačkám pohybujúcim sa vonku, pripravíme záchod tam, určite si naň zvyknú a dajú mu prednosť pred záhonom.
- Pre mačky sú také liečebné prípravky, ktoré zabraňujú vylučovaniu vajíčok. Odporučí ich veterinárny lekár.
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.