Zápal pľúc
Zápal pľúc dlhé roky patril medzi choroby s mimoriadne dobrou prognózou. V prípade oneskorenej diagnózy, oslabenia imunitného systému alebo výskytu chronickej choroby sa však situácia mení v neprospech pacienta. Priebeh zápalu závisí aj od jeho pôvodcu.
Zápal pľúc sa spravidla ohlasuje silnou triaškou, ktorá trvá približne 20 minút. Teplota sa pritom zvyšuje až na 39 až 40 stupňov Celzia. Pacient má bolesti pri dýchaní a k tomu všetkému sa pridá kašeľ bez produkcie hlienu. V prípade, že röntgenový záber evokuje vážne podozrenie na zápal pľúc, ale pacient nejaví žiadne známky ochorenia, robí sa výter hrdla. Keď pacient príde do ordinácie s triaškou, vysokou horúčkou a pichaním v hrudníku, lekár chorému nasadí širokospektrálne antibiotikum.
Smrtiaci azbest
Komisia expertov pri EÚ ešte v roku1998 vypracovala štúdiu, v ktorej sa uvádza, že počas nasledujúcich 30 rokov na následky priameho kontaktu s azbestom umrie pol milióna ľudí. Vlákna azbestu majú ostré hroty a po vdýchnutí sa zabodnú do pľúcneho tkaniva ako šípy. V dôsledku toho hrozí vznik chronického zápalu alebo azbestózy, "choroby zaprášených pľúc", ktorá je spojená so zjazvením a stvrdnutím časti pľúc. Typickým príznakom azbestózy je malátnosť a suchý kašeľ. Po niekoľkých desaťročiach môže azbestóza prerásť do nádoru pľúc alebo bránice. Najväčšiemu riziku azbestózy sú vystavení robotníci prichádzajúci do styku s azbestom.
Tuberkulóza
Po prechodnom ústupe začína dvíhať hlavu choroba našich starých rodičov - tuberkulóza. Lekári odporúčajú, aby sa každý cestujúci do postihnutých oblastí, najmä Indie, časti Ruska, pobaltských krajín, Pobrežia Slonoviny a Dominikánskej republiky, dal proti nej zaočkovať. U zdravých ľudí TBC máva spočiatku latentný priebeh, pretože baktérie zostávajú v pľúcach izolované od okolia. V prípade výrazného oslabenia imunitného systému (napríklad po chemoterapii) zárodky prerazia bariéru izolácie a rozšíria sa po celom tele.
Rakovina pľúc
Len v Nemecku každoročne ochorie na rakovinu pľúc takmer 40 000 ľudí. Od roku 1946, keď spisovateľovi Thomasovi Mannovi lekári úspešne odstránili pľúcny nádor, sa metódy liečby príliš nezmenili. Ohnisko nádoru sa odstraňuje chirurgicky, ožarovaním alebo chemoterapiou. Lekári dnes na rozdiel od minulosti môžu využívať autofluorescenčnú bronchoskopiu - vyšetrenie pľúc pomocou laserového lúča.
Z USA prichádzajú správy o očkovaní proti rakovine pľúc.
Ohrození fajčiari
Deväťdesiatpäť percent pacientov s nádorom pľúc tvoria silní fajčiari. Štatistiky uvádzajú, že po šesťročnej abstinencii sa riziko ochorenia na rakovinu pľúc u bývalého fajčiara neraz dostane takmer na úroveň nefajčiarov. Nie sú však zriedkavé ani prípady, keď bývalý fajčiar dostane rakovinu dvadsať rokov po vyfajčení poslednej cigarety. Ďalšou typickou chorobou fajčiarov je pľúcny emfyzém, ktorý vzniká v dôsledku zničenia medzialveolárnych priehradiek. Výmena plynov v pľúcach sa naruší a pacienti trpia dýchavičnosťou a dusivým kašľom. Určitú úľavu prináša vháňanie kyslíka do pľúc nosovou sondou, kortizón a lieky na rozširovanie priedušničiek.
Astma
Každý desiaty obyvateľ krajín EÚ trpí astmou a počet postihnutých sa ustavične zvyšuje. Niektorí lekári dávajú tento nepriaznivý trend do súvislosti s vysokou koncentráciou znečisťujúcich látok v ovzduší. Podľa najnovších výskumov však vznik astmy majú na svedomí aj alergie na roztoče, peľ alebo živočíšnu srsť. Alergológovia v tejto súvislosti upozorňujú aj na precitlivenosť na leukotriény. Diagnostikovanie astmy prebieha na základe vyšetrenia pľúcnych funkcií: v prípade ich zníženia pacient vdýchne dávku spreja s látkami, ktoré uvoľňujú kŕč bronchiálneho svalstva. Ak sa po opakovanom vyšetrení funkcia pľúc zvýši, lekár má takmer stopercentnú istou, že pacient trpí astmou.
Pri pravidelnom užívaní liekov a vyhýbaní sa alergénom sa funkcie pľúc natoľko znormalizujú, že chorý môže pokojne behať, plávať alebo hrať tenis. Pri aktívnom pohybe sa vytvára viac červených krviniek, zlepšuje sa prekrvenie pľúc i mozgu, spevňujú sa kosti a posilňuje sa srdcové svalstvo.
Astmatici by mali konzumovať veľa čerstvej zeleniny a jedál so zvýšeným obsahom horčíka. Vedci dokázali, že pravidelné konzumovanie zeleniny zlepšuje funkciu pľúc a u fajčiarov dokonca pomáha znižovať riziko rakoviny.
Autor: BU/Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.