Aj bez štatistík vieme, že najčastejšou témou hádok sú peniaze. A nielen témou, peniaze sú vážnym narušiteľom vzťahu, sporným bodom.
Pred týždňom sme uverejnili článok na tému deti - rodičia, financie, zameraný viac na odmeňovanie detí, ich vreckové a na pôsobenie rodičov na deti, aby si uvedomili, že peniaze treba zarobiť prácou. Na to reagovali na prekvapenie nie rodičia, ale mladé ženy, ktoré sú z rôznych príčin v domácnosti, na materskej dovolenke alebo nezamestnané. Stručne zovšeobecním tieto ohlasy: kým pracovali nemali problémy, tie nastali počas materskej dovolenky a počas štyroch rokov narastali. "Manžel sa stal jediným zárobkovo činným členom domácnosti a tým aj pánom v dome" - posťažovala sa pani Viera. Začal jej vyčítať, že rozhadzuje "jeho" peniaze, lebo dosť nešetrí a nekupuje si výrazne zľavnený kusový textil. Obaja mali jeden spoločný bankovú účet. Z neho si manžel ako náruživý motorista kupoval do auta drahú výbavu bez toho, aby sa s ňou o tom "aj keď neporadil", aspoň zmienil. "O každú korunu som musela prosiť, aj keď išla na našu dcérku veď dieťa rýchlo rastie a to som kupovala na ňu oblečenie v second hande." Našťastie situácia pani Viery sa zmenila ako keby švihol čarovným prútikom, keď si našla prácu na polovičný úväzok a dcérka začala chodiť do materskej školy. Vyskytnú sa aj hádky, tak ako všade, ale nie pre peniaze. A každý máme svoj účet v sporiteľni, pričom nákupy do domácnosti robíme zo spoločného konta."
Nebudem reprodukovať obsah domácich scén kvôli peniazom, lebo by to vyzeralo, že všetci muži sú lakomci predčiaci ešte aj Moliérovho hrdinu a ženy chuderky. Mnohé hádky skončili rozvodom, mnohé manželstvá sa zachránili vďaka tomu, že rozhádaní partneri si dali poradiť, ako najlepšie sa dá hospodáriť s peniazmi bez urážok. Čo teda radia odborníci i rozvodoví advokáti? Odporúčajú svojím klientom oddelené kontá. Ak sa partneri nevedia dohodnúť na platení inkasa, poistného a pod., mali by si založiť spoločný účet, kam budú ukladať peniaze s ohľadom na výšku svojho príjmu. Kým majú obaja partneri svoj plat, ľahko sa dohodnú, horšie je to, keď čakajú prírastok do rodiny. Vtedy sa rodinná pokladnica napĺňa iba príjmom muža, ktorý sa tým stáva pánom situácie, podľa čitateľky Evy dokonca mocipánom. Bude rozhodovať o všetkom a najmä o žene, ktorá je na ňom finančne závislá.
Aj keď podľa zákona sa považujú rodinné príjmy za spoločné, mnohí muži sa vidia v úlohe živiteľa, a ten má predsa pri prideľovaní svojich ťažko zarobených peňazí právo posledného slova. Nerešpektujú, že aj manželka má právo na spolurozhodovaní a diskutovaní o príjmoch svojho manžela. Konflikt kvôli peniazom je tiež bojom o moc. Aj moderné vzťahy môžu však dostať veľké trhliny, ak príjmy a výdavky nie sú pre oboch partnerov prehľadné.
Muži často a radi pripisujú ženám márnotratnosť a neschopnosť dobre hospodáriť s peniazmi. Odborníci na partnerské vzťahy zase hovoria, že ženy sú skromnejšie a vedia racionálnejšie hospodáriť, lebo vedú domácnosť. Hovoria aj to, že spor o peniaze býva často len "náhražkový" a v skutočnosti ide o úplne iné konflikty. Z toho vyplýva, že predtým, ako sa partneri začnú hádať o peniaze, namiesto krízy v ich financiách bude v kríze ich vzťah.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.