blízkosti svetelného zdroja a nikdy ich nedávate do skrinky.
To sú najčastejšie chyby pri uskladňovaní kozmetiky. Kúpelňa je spravidla tým najteplejším ale tiež najvlhším miestom v byte. Striedanie teploty, para, vlhkosť pôsobia na skrátenie jej životnosti.
Druhým extrémom je uchovávanie gelov, krémov, pleťových masiek a rúžov v chladničke. Teplota 5 stupňov Celzia im neprospieva, preto ich radšej dajte na suché a tmavé miesto v izbovej teplote. Nemusíte si lámať hlavu, kam dať svoje krášliace tajomstvá, stačí, ak si zaobstaráte kozmetický kufrík, kde bude všetko pekne pohromade a v poriadku. Určité pravidlá platia aj pre pleťové krémy a pre líčidlá a pre hygienu ich uchovávania a udržanie kvality:
* Konzistenciu krémov ovplyvňuje aj prach a nečistoty, ktoré môžeme do nich vlastnoručne zaniesť. Dobre urobíte, ak nanesiete krém na pleť tampónom alebo špeciálnou špachtličkou.
* Ak dostanete do daru drahý krém a nemienite ho hneď začať používať, neotvárajte ho len preto, aby ste ho ovoňali. Nerozbalené vydrží trojnásobne dlhšie.
* V pudrenkách býva medzi hubkou a púdrom priehľadná fólia. Neodstraňujte ju, lebo potom sa mastnota z vašej tváre, ktorá sa dostane na hubku, prenesie do púdrového prášku a ten potom rýchlejšie stvrdne.
* Parfumy nikdy neuchovávajte na mieste, kam dopadajú priame slnečné lúče, pretože tým strácajú farbu, vôňu a rýchlejšie sa vyparujú. Aj im bude najlepšie v kozmetickom kufríčku.
* Kozmetickú taštičku, ktorú nosíte v kabelke, musíte chrániť pred teplom - preto kabelku neodkladajte k radiátorom a iným vykurovacím telesám, ani na okenný parapet, kam svieti slnko.
* Keď si líčite riasy, "nepumpujte" štetočkou v riasenke. Vháňate tak totiž do nej vzduch a riasenka tým dvakrát rýchlejšie vyschne.
* Jedinými kozmetickými prípravkami, ktoré potrebujú občas chlad mrazničky, so sú konturovacie a kojalové ceruzky na oči a pery, a to predtým, než ich chcete struhátkom upraviť. Stačí ich pred ostrúhaním vložiť na 15 minút do mrazničky.
* Dôležité je, aby ste pri kúpe kozmetiky neprehliadli dobu spotreby. Po jej prekročení takéto výrobky naozaj na tvár nepatria, ani keby ste ich získali zadarmo.
Tonikum z bazy
Pre každý typ pleti je vhodné tonikum z kvetu bazy čiernej - čerstvého alebo sušeného. Osviežuje a čistí, dá sa pripraviť doma a s minimálnymi nákladmi. Potrebujeme 60 g výluhu z bazy čiernej a 30 g ružovej vody, čím získame asi pol pohára toniku.
Hrsť čerstvého kvetu bazy prepláchneme vodou, dáme večer do sklenenej nádoby, zalejeme štyrmi šálkami horúcej vody a necháme do rána postáť, potom precedíme. Ak máme sušenú bazu, stačia dve lyžice. Výluh zmiešame s ružovou vodou a môžeme hneď použiť na tvár a výstrih chumáčikom vaty.
Žihľavová voda na vlasy
Žihľavová voda zabraňuje vypadávaniu vlasov, zmierňuje svrbenie pokožky a pôsobí proti lupinám.
Na 1 liter žihľavovej vody potrebujeme štvrť litra ovocného octu, 1 hrsť sušených žihľavových listov, trištvrte litra destilovanej vody.
Do vriaceho octu vsypeme hrsť žihľavy a necháme vylúhovať 10 minút. Nálev scedíme a nalejeme do dobre uzatvárateľného pohára. Používame ho každý druhý deň na umývanie alebo oplachovanie vlasov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.