práce, ten to psychicky nezvládol a svoje problémy sa snažil riešiť alkoholom. Táto jeho záľuba sa časom stupňovala a v súčasnosti sú jeho problémy s alkoholom obrovské. Prácu stále nemá - žiadnu si ani nehľadá - poberá len sociálne dávky a peniaze na alkohol získava tým, že predáva všetko, čo mu doma príde pod ruku. Vodí si do bytu všelijakých pochybných kamarátov a ja stále pred príchodom z práce tŕpnem, čo manžel znovu z bytu odniesol a predal. Rozpredal už väčšinu bytového zariadenie, vrátane starožitného nábytku, ktorý som zdedila po starej mame. Finančne držím nad vodou našu rodinu len ja a keďže sa musím v podstate sama starať ešte aj o dve deti, stáva sa pre mňa táto situácia už neúnosnou. Minulý týždeň mi bolo doručené oznámenie od súdneho exekútora o začatí exekúcie proti môjmu manželovi. Ten si vraj požičal 60 000 Sk, ktoré nevrátil a veriteľ ho zažaloval. Vyzerá to tak, že exekútor siahne na naše úspory, ktoré sa mi jediné podarilo pred manželom uchrániť. Zvažujem podanie návrhu na rozvod, ale ešte predtým by som chcela vedieť, či by bolo možné nejakým spôsobom docieliť zrušenie nášho bezpodielového spoluvlastníctva ešte počas existencie manželstva.
Zn.: Problémy s manželom
Odpoveď: Podľa vášho listu je zrejmé, že vaša situácia je naozaj už ďalej neúnosná. Uvažujete veľmi správne, ak rozmýšľate nad zrušením bezpodielového spoluvlastníctva. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) zaniká buď zánikom manželstva zo zákona, alebo za trvania manželstva na základe súdneho rozhodnutia, resp. zo zákona. Zo zákona zaniká BSM počas trvania manželstva uložením trestu prepadnutia majetku odsúdeného manžela, alebo vyhlásením konkurzu. V ostatných prípadoch je možné dosiahnuť zrušenie BSM počas trvania manželstva len v určitých, v zákone presne stanovených prípadoch. Prvým takýmto prípadom je situácia, ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh na zrušenie BSM môže v tomto prípade podať ten z manželov, ktorý oprávnenie na podnikanie nezískal. Ak podnikajú obaja manželia, môže návrh podať hociktorý z nich. Druhý prípad, kedy je možné podať návrh na zrušenie BSM počas manželstva nastane vtedy, ak tu existujú také závažné skutočnosti, ktoré odôvodňujú BSM počas manželstva zrušiť. Ide najmä o prípad, ak by ďalšie trvanie BSM odporovalo dobrým mravom. Vtedy môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva. Rozsudok vydaný v takomto konaní má konštitutívny charakter, to znamená, že BSM zaniká právoplatnosťou rozsudku o jeho zrušení, teda nemožno ho zrušiť spätne. Dôvody, ktoré umožňujú súdu rozhodnúť o zrušení BSM, zákon nevymedzuje. Tieto sa posudzujú vždy podľa okolností konkrétneho prípadu, pričom súd zváži, či ďalšie trvanie BSM nie je v rozpore s dobrými mravmi. Za závažné dôvody, umožňujúce súdu vyhovieť návrhu na zrušenie BSM možno považovať napr. také chovanie jedného z manželov, ktoré sa prejavuje v nehospodárnom nakladaní so spoločným majetkom na úkor rodiny, prípadne, že jeden z manželov sa nepričiňuje o vytváranie spoločného majetku, nezáujem jedného z manželov o rodinu, ničenie spoločného majetku (napr. pod vplyvom alkoholu) a pod.
Najlepšie preto urobíte, ak sa urýchlene obrátite na okresný súd, príslušný podľa miesta vášho bydliska a podáte návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva. Správanie vášho manžela bude súdom nepochybne hodnotené ako dostatočný dôvod na to, aby vášmu návrhu bolo vyhovené.
Odkazy
Zn.: Čo so synom po predaji bytu?
Ako výlučný vlastník jednoizbového bytu ste sa rozhodli, že byt predáte. Bývate v ňom spolu so synom, ktorý je na adrese vášho bytu prihlásený k trvalému pobytu. Vzhľadom k tomu, že váš syn nemá žiadne vlastnícke práva, nemáte vy, ako vlastník bytu k synovi žiadne povinnosti v prípade, ak byt predáte. To znamená, že na predaj bytu nepotrebujete synov súhlas, nie ste povinný synovi zabezpečiť žiaden náhradný byt, ani ubytovanie. Rovnako nie ste povinný vyplatiť synovi časť prostriedkov, získaných predajom bytu. Je len na vašom uvážení, ako so získanými prostriedkami naložíte a či svojmu synovi pomôžete po predaji vyriešiť bytovú otázku.
Zn.: Nevlastný otec a dedičstvo
Vaša matka sa po druhýkrát vydala a nevlastný otec má deti z prvého manželstva, pričom vás vychovával odmalička. Otec teraz zomrel a chceli by ste vedieť, či aj vy máte nárok na nejaké dedičstvo, alebo budú po ňom dediť len jeho vlastné deti. Nevlastný otec nie je vašim biologickým rodičom, bol manželom vašej matky, mal vlastné deti zo svojho predchádzajúceho manželstva, preto jeho dedičmi zo zákona sú len tieto jeho vlastné deti a tiež vaša matka ako manželka. Všetci budú dediť v prvej dedičskej skupine, vy teda dedičom nebudete.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.