Korzár logo Korzár

Rupnik: Spoločná bezpečnostná politika únie je virtuálna realita

JACQUES RUPNIK je u nás dobre známy. Francúzsky politológ, ktorý žil dlhší čas v Čechách, odborník na politiku a dejiny strednej a východnej Európy,

od začiatku sledoval snahy krajín regiónu o začlenenie do Európskej únie a NATO. "Európska únia je vašou domácou úlohou," povedal pred časom pre SME. Tento týždeň sa v Bratislave zúčastnil na konferencii o budúcej úlohe Slovenska v Európskej únii a poskytol rozhovor denníku SME, televízii TA 3 a Rádiu Twist.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko čaká referendum, v ktorom majú občania Slovenska potvrdiť vstup do Európskej únie. V prístupovom procese sme boli úspešní, Slovensko sa v Európe spomína ako veľmi úspešný kandidát. Napriek tomu sa dnes vláda obáva, či referendum bude úspešné. Ako by ste to vysvetlili?

SkryťVypnúť reklamu

"Vláda sa svojím spôsobom stala obeťou vlastného úspechu. Pred niekoľkými rokmi sme diskutovali, či vôbec bude Slovensko patriť do prvej skupiny krajín pripravených na rozšírenie. Dnes to považujeme za samozrejmosť. Dnes sa pýtate, či vôbec ľudia prídu hlasovať. Sčasti to súvisí s tým, že nie je veľká debata za a proti. Hlavným cieľom kampane je mobilizovať."

Objavujú sa obavy, že po vstupe do únie stratíme suverenitu, niektoré politické strany žiadajú presadiť zmeny v ústave, ktoré majú zaručiť našu suverenitu v kultúrnych etických a iných otázkach. Myslíte si, že sa máme čoho obávať?

"Vstup do únie je dobrovoľný, nikto nikoho nenúti. Nebude to tak, že niekto vyhlási doktrínu obmedzenej suverenity - to už bolo. Vstupujúce krajiny sa budú s doterajšími členmi podieľať na časti svojej suverenity v niektorých dôležitých veciach. Otázka pre každého je, či by si suverenitu ubránil, keby zostal mimo. Sú dva klasické piliere suverenity - mena a obrana. V dnešnom svete si nikto nemyslí, že bezpečnosť krajiny možno zaručiť vyhlásením úplnej suverenity, keď krajina zostane mimo akéhokoľvek nadnárodného spoločenstva. A ak si vezmete menu - prečo asi vzniklo euro? Nebol to nejaký idealizmus krajín, ktoré si nevážili vlastnú menu - taký francúzsky frank bola stará mena. Ale Francúzi došli k záveru, že je dobré mať menovú suverenitu, pretože v procese globalizácie musíte držať pohromade. Pamätám sa, akým bol britský premiér John Major nekompromisným zástancom britskej suverenity a britskej meny. Opakoval to tak dlho, až cez noc v septembri roku 1992 stratila 30 percent svojej hodnoty. Do akej miery by sme si teda svoju suverenitu uhájili, keby sme zostali mimo? A čo je obsahom tej suverenity? Je to nejaké vymedzenie oproti okolitému svetu, obava z neho? Potom je to skôr otázka identity, nie suverenity. To už je iná dimenzia."

SkryťVypnúť reklamu

KDH hovorí, že "Európa bude buď kresťanská, alebo nebude". Myslíte si, že je to podmienka na zachovanie Európy?

"Európa má historicky silné puto ku kresťanstvu. Spor vznikne, ak to vyhlásime za zásadnú hodnotu. Je tu otázka, či nevnášame do politiky veľmi starý spor medzi náboženstvom a politikou, cirkvou a štátom. Moderné demokracie ho riešili od 19. storočia, rozhodli sa pre "laické riešenie" - oddelenie náboženstva a politiky. To neznamená, že si nepriznáme naše kultúrne, historické a hodnotové dedičstvo. Ale asi by sme nenašli konsenzus v rámci Európskej únie, aby sme toto vyhlásili za zásadný princíp, od ktorého budeme odvodzovať jej politiku. Dodám však, že kresťania a kresťanskí demokrati mali veľký vplyv na vznik únie, stáli spolu so sociálnymi demokratmi pri jej kolíske, pretože na oboch stranách bol istý nadnárodný princíp."

SkryťVypnúť reklamu

Pre vojnu v Iraku sa narušili vzťahy medzi Európskou úniou a USA. Kandidátske krajiny sa ocitli v zložitej situácii, keď si musia voliť medzi Európou a Amerikou.

"Toto je zaťažkávacia skúška pre Európsku úniu. Vo chvíli, keď sa zjednocuje, je zároveň rozdelená. Je to paradox a veľký otáznik do budúcnosti, či je to kríza prechodná. Vnútri únie existujú veľmi závažné rozdiely medzi tými, čo hovoria, že medzinárodné bezpečnostné otázky sa majú riešiť len v súlade s politikou USA, a tými, čo tvrdia, že sa už skončila studená vojna a Európa niekedy musí podnikať aj vlastné kroky. Kandidátske krajiny majú pocit, že si musia vybrať, ale je tiež na nich, aby nemysleli len na túto krízu, ale aj na svoju európsku budúcnosť. Každá z nich to rieši po svojom. Poliaci sú razantne na strane USA v Iraku, Česi sú oveľa opatrnejší. Zároveň to ukazuje, že nové krajiny nie sú nový 'americký blok', ako sa niekedy hovorilo v západnej tlači. Možno, až sa skončí iracká kríza, uvidíme, že rôznosť je ešte väčšia, ako sme si mysleli."

Myslíte si, že dnešným kandidátskym krajinám vydrží proamerická línia, alebo sa to v únii zmení?

"To je veľká otázka do budúcnosti, pretože nevieme, akým smerom sa únia vydá po rozšírení. Sú dve hlavné možnosti. Jednou je, že vznikne veľký priestor mieru a prosperity, ktorý však nebude mať politickú ambíciu byť aktérom na medzinárodnej scéne. Pôjde o priestor spokojných spotrebiteľov, ktorí sa budú spoliehať, že bezpečnosť je zaručená silnejšími a múdrejšími, ako sú oni. To je možno najpravdepodobnejší variant. Je zrejmé, že akákoľvek zahraničná politika je dnes takpovediac "virtuálna realita", o ktorej sa síce čulo debatuje v Konvente, ale nemá obsah.

Druhý variant je, že tu bude snaha vytvoriť aspoň v niektorých otázkach nejakú politickú dimenziu Európy. Budeme musieť byť veľmi skromní, začať od vecí, na ktorých sa môžeme dohodnúť. Dnes má Európa jednotný postoj k rokovaniu vo Svetovej obchodnej organizácii, ku Kjótskemu protokolu, medzinárodnému trestnému súdu, k politike na Balkáne. Časom uvidíme, či sa to dá nazvať spoločná bezpečnostná a zahraničná politika."

Barbora TANCEROVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 869
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 559
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 646
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 529
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 649
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu