zakrivených šalátoviek a oválnych paradajok u nás? Ako to bude s podporou pre U.S. Steel, a s obmedzeniami vo voľnom pohybe? Odpoveď na tieto a mnohé ďalšie otázky prináša kniha Slovensko na ceste do Európskej únie, kapitoly a súvislosti.
Autormi sú hlavný vyjednávač Ján Figeľ a generálny riaditeľ sekcie európskej integrácie Miroslav Adamiš, čo pri tom boli od začiatku do konca.
"Je to prvá kniha, ktorá zrozumiteľným jazykom hovorí o tom, čo bude pre Slovensko znamenať vstup do únie. Na Slovensku nie sú v súčasnosti kompetentnejší autori, ktorí by mohli hovoriť o tejto téme," povedal Alexander Duleba, riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Kniha zaznamenáva aj priebeh rokovaní, v každej kapitole autori rozoberajú dohodnuté podmienky, prechodné obdobia a hodnotia prínosy a riziká.
Kedy to podľa nich vyzeralo najhoršie?
"Asi najnáročnejšia bola kapitola Hospodárska súťaž. Otvorili sme ju v roku 2000 a ťahali sme ju do októbra 2002," hovorí Adamiš.
"K dohode o tejto kapitole došlo v noci pred summitom európskej pätnástky v Bruseli. Rokovali sme v priestoroch Európskej komisie, hoci vždy sa rokovalo v budove Rady. Tá však bola uzavretá pre summit hláv štátov a vlád," hovorí Figeľ.
Vyjednávači sa dohodli dve hodiny pred začiatkom summitu.
Ťažké to bolo aj úplne na záver, keď sa rokovalo o peniazoch. "Buďme radi, že iracká kríza prišla až po summite v Kodani. Keby sme počas tejto krízy mali rokovať o poľnohospodárstve a finančných otázkach, možno by sme sa aj nedohodli," hovorí Figeľ.
Kniha obsahuje fakty, chýba však opis atmosféry vyjednávaní, zákulisné boje, podrobnosti. Na tie ešte podľa autorov nenastal čas.
"Niektoré veci sú stále živé, tí ľudia sú vo funkciách," hovorí Ján Figeľ.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.