Napriek nepriaznivému rozhodnutiu súdu ohľadne peer-to-peer sietí Grokster a Morpheus sa RIAA ne-vzdáva. Jej najnovšia zbraň sa volá instant
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
messaging.
IM ako zbraň proti pirátom
Nová kampaň proti nelegálnej distribúcii nahrávok a porušovaniu autorských práv odštartovala v utorok. Tentoraz sa RIAA alias Recording Industry Association of America nespoľahla na popové spevácke hviezdy, ale zapojila do boja nový prvok - komunikačné služby instant messagingu. Tie využívajú aj obe spomenuté peer-to-peer (P2P) siete.
RIAA v rámci ťaženia začala rozposielať miliónom užívateľov file-swappingových služieb odkazy v podobe varovania o možných reálnych postihoch za nelegálne šírenie nahrávok. "Prekvapenie" má podľa vyhlásení organizácie túto podobu: "Pokiaľ porušíte zákon, riskujete legálne postihy. Tomu sa môžete vyvarovať veľmi jednoducho: NEKRADNITE HUDBU tým, že poskytnete kópiu nahrávky alebo možnosť jej stiahnutia ďalším osobám prostredníctvom služby, ako je táto."
Ďalej RIAA varuje pred rizikom odhalenia privátnych dát iným užívateľom práve používaním P2P sietí. A hneď pripája aj impozantné riešenie - odinštalovať softvér pre zdieľanie súborov... "Mnoho užívateľov systémov typu Kazza a Grokster sa mylne domnievajú, že po rozhodnutí súdu je používanie P2P sietí ako doteraz plne legálne. Každý súd ohľadne P2P sietí však potvrdil, že distribúcia alebo sťahovanie hudby chránenej autorskými právami bez súhlasu autorov je nelegálne. To je podstata odkazu, ktorý mienime odovzdať užívateľom podobných systémov," poznamenáva k použitiu IM prezident RIIA, Cary Sherman.
Vzorom prípad z roku 1984
Najnovší krok organizácie RIAA prichádza len niekoľko dní po rozhodnutí sudcu Stephena Wilsona. Ten vo svojom rozsudku rozhodol, že Grokster ani Morpheus nemôžu kontrolovať, ako ich inak legálny softvér využívajú samotní užívatelia. Za vzor terajšieho výsledku sa berie prípad Sony Betamax z roku 1984. V rámci žaloby sa filmové štúdiá v Hollywoode sa snažili postaviť mimo zákon technológiu VCR. Video sa stalo častým prostriedkom pre kopírovanie a distribúciu nelegálnych nahrávok. A je ním naďalej aj dodnes napriek postupu DVD.