politicky neprijateľné. "Neviem si predstaviť účasť Slovenska na európskych záležitostiach v prípade, ak referendum nebude úspešné," zdôraznil premiér na spoločnej tlačovej konferencii s portugalským premiérom Josém Manuelom Barrosom, ktorý prišiel podporiť kampaň pred referendom. V takomto prípade by podľa Dzurindu bola zodpovednosť na členoch národného parlamentu. "Psychologicky a politicky by to nebolo dobré," doplnil premiér, ktorý chce ešte posledné dni pred referendom využiť na to, aby presvedčil ľudí na účasť na referende.
MEDZITITUL: Barroso: Vstup do EÚ bude pre SR prínosom
Vstup Portugalska do Európskej únie (EÚ) bol jednoznačne prínosom a únia pre členské krajiny nepredstavuje hrozbu straty národnej identity. Uviedol to včera v Bratislave portugalský premiér José Manuel Barroso. Barroso je presvedčený, že Slovensko a Portugalsko budú v budúcnosti vo väčšine prípadov na jednej strane. Rozšírenie únie je podľa neho zásadné a krajina tak získa viac vplyvu v rámci EÚ. Ako povedal, dúfa, že v slovenskom referende zaznie "veľmi silné áno" pre vstup do EÚ.
Na tlačovej besede portugalský premiér priznal, že po vstupe do únie v roku 1986 mala ich krajina problémy, ale jednoznačne sa zvýšila životná úroveň, hrubý domáci produkt stúpol z 50 na 75 percent priemeru EÚ, vzrástli príjmy aj dôchodky. "Príjmy budú rásť rýchlejšie ako ceny," doplnil slovenský premiér na margo strachu z prílišného rastu cien na Slovensku po vstupe do EÚ.
V súvislosti s obavami z poškodenia národnej identity Barroso zdôraznil, že vstup do únie nepoškodí identitu jednotlivých krajín, ale, naopak, ju valorizuje. "Naša národná identita nebola poškodená vstupom do EÚ, práve v spojení s ostatnými sa môžeme lepšie spoznávať," doplnil. "Vyhlásenie som Slovák, som Európan si neprotirečí," uviedol portugalský premiér. V súvislosti s voľným pohybom osôb, ktorý jednotná Európa prináša, podľa neho nebude Portugalsko za predĺženie obmedzenia voľného pohybu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.