krajín sa teraz upierajú na Slovensko, ktorého občania pôjdu k referendovým urnám v piatok a sobotu.
Podobne ako v Litve, ani na Slovensku nie je hlavná otázka, či ľudia vstup do únie podporia, ale či ich príde hlasovať dostatočný počet, aby bolo referendum platné. Slovenská ústava totiž vyžaduje najmenej 50-percentnú účasť, aby boli výsledky plebiscitu platné. Na Slovensku sa tak možno zopakuje dramatický scenár z Litvy, kde po prvom dni referenda hlásila volebná komisia sotva štvrtinovú účasť. Až dôrazné výzvy najvyšších predstaviteľov krajiny po prvom dni referenda zmobilizovali Litovčanov a účasť v nedeľu prekročila magickú hranicu 50 percent.
Na Slovensku to však nebude možné - politici, mimovládne organizácie či médiá musia voličov presvedčiť do stredy 14.00 h, pretože vtedy sa začína informačné moratórium, ktoré viacerí experti v prípade referenda považujú za zbytočné. Napríklad v susednej Českej republike možno aj počas hlasovania zverejňovať odhadované výsledky. Predreferendové prieskumy v SR napĺňajú predstaviteľov EÚ v Bruseli opatrným optimizmom. Podľa prieskumov sa chystá na referende zúčastniť vyše 60 percent ľudí, z nich vyše tri štvrtiny chcú podporiť vstup do EÚ. "Komisár (pre rozšírenie Günter) Verheugen samozrejme dúfa, že účasť bude čo najvyššia. Nejde o rozhodnutie, ktoré ovplyvní Slovensko na pár rokov, ale na celé desaťročia," povedal Verheugenov hovorca Jean-Christophe Filori.
Rovnako ďalší predstavitelia únie a analytici veria, že slovenské referendum bude úspešné. Pochybnosti nie sú o tom, či Slováci povedia "áno", ale či ich bude hlasovať dostatok. "Účasť i výsledok hlasovania v Litve sú však povzbudením aj pre Slovensko," dodal Filori.
"Našich partnerov zaujíma naozaj hlavne to, koľko ľudí príde, väčšina otázok smeruje k účasti," hovorí slovenský veľvyslanec pri EÚ Juraj Migaš. On osobne verí, že voličov príde dostatok. "Je to dôležité aj pre to, ako nás budú vnímať ako krajinu. Zatiaľ všetky referendá (Malta, Slovinsko, Maďarsko, Litva) dopadli úspešne a ak by to slovenské neskončilo dobre, prinajmenšom by to vyvolalo diskusiu," dodal Migaš.
Referendum - hoci nie je priamo bruselskou záležitosťou - považuje za najdôležitejšiu udalosť jeho pôsobenia na poste veľvyslanca pri EÚ. Aj preto v piatok večer hneď po Konvente cestuje do Bratislavy, aby sa na ňom stihol zúčastniť. Brusel od Slovákov očakáva, že svojím súhlasom dajú pozitívny impulz pre ďalšie referendá - v júni v Poľsku a Českej republike, koncom leta v Estónsku a Lotyšsku. Ak by referendum na Slovensku nebolo úspešné, bol by to zlý signál, hoci Slovensko by svoj vstup dokázalo ratifikovať aj v parlamente, zhodujú sa bruselskí diplomati.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.