rozvoj štátu. Avšak finančná pomoc z Európy k nám prichádzala už niekoľko rokov. A to aj vo forme grantov a fondov, z ktorých mohli čerpať aj naše stredné školy. Je tu však jeden problém ich prílišná pasivita. Medzi svetlé výnimky v tomto smere však patrí Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Košiciach. Práve ona už niekoľko rokov úspešne 'vysiela' svojich študentov na študijné pobyty do Európy...
SPŠE ako jediná stredná škola na východnom Slovensku využíva finančné dotovanie zájazdov študentov v rámci programu Leonardo Da Vinci. Škola pod vedením koordinátora Ing. Štefana Krištína vypracovala a podala projekt do Národnej agentúry Leonardo Da Vinci v Bratislave v jesennom termíne roku 2002. Pri jeho vypracovávaní využili všetky doterajšie skúsenosti s mobilitnými projektmi a navrhnutý projekt S. P. O. S. E. do Holandska bol koncom októbra 2002 schválený.
Najprv však na škole prebehol starostlivý výber študentov a sprevádzajúcej osoby. Záujem zo strany študentov bol veľký, zohľadňovali sa najmä ich jazykové schopnosti, pohotovosť a všeobecná rozhľadenosť, priemerný prospech a samozrejme správanie. 27 študentov pripravených na praktickú odbornú stáž v Holandsku odcestovalo v doprovode Mgr. Viery Kissiovej na tri týždne na opačnú stranu kontinentu. Z grantu na tento projekt sa financovala časť cestovných, ubytovacích a stravných nákladov, vreckové, kultúrna a špeciálna príprava. Študenti si zaplatili 10% celkovej sumy, tie sa im však po odpracovaní v holandských firmách a podnikoch spätne vrátili.
Cieľom projektu bolo zlepšenie zručností a schopností študentov v odboroch, ktoré študujú. Popri tomto porovnávaní si podmienok na štúdium na západe a u nás a vzájomnej výmene skúseností sa mladí stážisti zdokonaľovali aj v anglickom jazyku. Časť študentov pracovala v technologických závodoch, iní praxovali v partnerskej škole v meste Stadskanaal. Stáž prebiehala podľa vopred pripraveného plánu, ktorý zhotovil holandský partner po konzultovaní s Ing. Krištínom. Študenti počas tohto projektu absolvovali povinnú prax namiesto školy v Košiciach v Holandsku.
Ako hovoria študenti František a Ján: "Každý bol umiestnený oddelene od ostatných v inej firme. Každý deň nás vodič odniesol do firmy a okolo šiestej sme dorazili domov." Veľa času teda na zábavu nemali, ako by sa mohlo zdať. Napriek tomu však stihli navštíviť zaujímavé turistické atrakcie a získať množstvo skúseností. Maturant Ján ešte dodáva, že praktickú časť maturít môže vynechať, ak obháji prácu o návšteve v Holandsku.
Stredná priemyselná škola elektrotechnická organizuje tieto európske projekty už od roku 1998. Vtedy odišli na 'prieskum terénu' do Holandska, Belgicka a Francúzska traja učitelia, v roku 2000 to Bolo Nemecko s 15 študentmi a Belgicko so šiestimi. O rok neskôr si to do severského Fínska namierila 13 členná výprava študentov s 2 vyučujúcimi. A na jeseň tohto roka sa pripravil zájazd 9 študentov a jedného sprevádzajúceho do Belgicka, jar roku 2004 prinesie 9 študentom elektrotechniky študijný pobyt vo Fínsku. Na oplátku, Slovensko navštívi na jeseň tohto roku skupina holandských študentov a na jar budúceho roka to budú študenti v rámci 'vzájomnej výmeny' z Fínska.
Môžeme len dúfať, že aj iné stredné školy sa 'prebudia' zo sna a budú konečne pracovať na tom, aby vychovávali kvalifikovaných absolventov aj prostredníctvom podobných projektov financovaných z európskych zdrojov, ktoré sú určené práve na to.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.