Korzár logo Korzár

SPŠE ako jediná stredná škola na východe využíva fondy EÚ

Už o pár dní sa ukáže, koľko ľudí si praje, aby Slovensko patrilo do Európskej únie. Zabezpečiť by nám to malo ekonomickú prosperitu a všeobecný

rozvoj štátu. Avšak finančná pomoc z Európy k nám prichádzala už niekoľko rokov. A to aj vo forme grantov a fondov, z ktorých mohli čerpať aj naše stredné školy. Je tu však jeden problém ich prílišná pasivita. Medzi svetlé výnimky v tomto smere však patrí Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Košiciach. Práve ona už niekoľko rokov úspešne 'vysiela' svojich študentov na študijné pobyty do Európy...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SPŠE ako jediná stredná škola na východnom Slovensku využíva finančné dotovanie zájazdov študentov v rámci programu Leonardo Da Vinci. Škola pod vedením koordinátora Ing. Štefana Krištína vypracovala a podala projekt do Národnej agentúry Leonardo Da Vinci v Bratislave v jesennom termíne roku 2002. Pri jeho vypracovávaní využili všetky doterajšie skúsenosti s mobilitnými projektmi a navrhnutý projekt S. P. O. S. E. do Holandska bol koncom októbra 2002 schválený.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv však na škole prebehol starostlivý výber študentov a sprevádzajúcej osoby. Záujem zo strany študentov bol veľký, zohľadňovali sa najmä ich jazykové schopnosti, pohotovosť a všeobecná rozhľadenosť, priemerný prospech a samozrejme správanie. 27 študentov pripravených na praktickú odbornú stáž v Holandsku odcestovalo v doprovode Mgr. Viery Kissiovej na tri týždne na opačnú stranu kontinentu. Z grantu na tento projekt sa financovala časť cestovných, ubytovacích a stravných nákladov, vreckové, kultúrna a špeciálna príprava. Študenti si zaplatili 10% celkovej sumy, tie sa im však po odpracovaní v holandských firmách a podnikoch spätne vrátili.

Cieľom projektu bolo zlepšenie zručností a schopností študentov v odboroch, ktoré študujú. Popri tomto porovnávaní si podmienok na štúdium na západe a u nás a vzájomnej výmene skúseností sa mladí stážisti zdokonaľovali aj v anglickom jazyku. Časť študentov pracovala v technologických závodoch, iní praxovali v partnerskej škole v meste Stadskanaal. Stáž prebiehala podľa vopred pripraveného plánu, ktorý zhotovil holandský partner po konzultovaní s Ing. Krištínom. Študenti počas tohto projektu absolvovali povinnú prax namiesto školy v Košiciach v Holandsku.

SkryťVypnúť reklamu

Ako hovoria študenti František a Ján: "Každý bol umiestnený oddelene od ostatných v inej firme. Každý deň nás vodič odniesol do firmy a okolo šiestej sme dorazili domov." Veľa času teda na zábavu nemali, ako by sa mohlo zdať. Napriek tomu však stihli navštíviť zaujímavé turistické atrakcie a získať množstvo skúseností. Maturant Ján ešte dodáva, že praktickú časť maturít môže vynechať, ak obháji prácu o návšteve v Holandsku.

Stredná priemyselná škola elektrotechnická organizuje tieto európske projekty už od roku 1998. Vtedy odišli na 'prieskum terénu' do Holandska, Belgicka a Francúzska traja učitelia, v roku 2000 to Bolo Nemecko s 15 študentmi a Belgicko so šiestimi. O rok neskôr si to do severského Fínska namierila 13 členná výprava študentov s 2 vyučujúcimi. A na jeseň tohto roka sa pripravil zájazd 9 študentov a jedného sprevádzajúceho do Belgicka, jar roku 2004 prinesie 9 študentom elektrotechniky študijný pobyt vo Fínsku. Na oplátku, Slovensko navštívi na jeseň tohto roku skupina holandských študentov a na jar budúceho roka to budú študenti v rámci 'vzájomnej výmeny' z Fínska.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme len dúfať, že aj iné stredné školy sa 'prebudia' zo sna a budú konečne pracovať na tom, aby vychovávali kvalifikovaných absolventov aj prostredníctvom podobných projektov financovaných z európskych zdrojov, ktoré sú určené práve na to.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 099
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 786
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 221
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 548
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu