pajácovanie politikov je povedať si niečo k veci - ak už máme rozhodovať o tej svojej budúcnosti. Teda výhody a nevýhody.
Vstup do Európskej únie obnáša v sebe nesporne obrovské zisky. Ale aj straty. Menovať a podrobne popísať všetko, z jednej i druhej strany, je na tejto ploche nemožné. Dôležité je vidieť dva spoločné menovatele všetkých zmien. Prvým je fakt, že skoro čokoľvek, čo sa povie, platí len v strednodobom horizonte. Na obdobie dlhšie sa nedá prognózovať, keďže zmeny v EÚ akcelerujú závratnou rýchlosťou - o tri či päť rokov už proste nič nemusí byť pravdou. Vrátane toho, že pravdou nemusí byť ani EÚ...
Druhou spoločnou vlastnosťou zmien, ktoré po vstupe do EÚ prídu, je, že sa musia vnímať individuálne. Napríklad: Jednou z najväčších predností je voľný pohyb osôb. Ak odmyslíme prechodné obdobia (2+3+3 rokov), ktoré budú uplatňovať niektorí členovia (Nemecko, Rakúsko), získame fantastickú možnosť hľadať si prácu a zarábať peniaze na území únie. Ak si miesto nájdeme, bude to s platmi, sociálnym i zdravotným zabezpečením totožným, ako domorodci. Žiadne pracovné povolenia, kvóty a podobne. To je obrovské rozšírenie priestoru slobody - ale: Ako pre koho. Je jasné, že väčšina tých, ktorí by svoje sociálne pomery najväčšmi potrebovali takto vylepšiť, ponúkanú šancu nevyužije. Naopak, príležitosti sa chopia mnohí, ktorým sa ani dnes na Slovensku nevedie zle. Skúsenosť z terajšej EÚ ukazuje, že žiadne sťahovanie národov nehrozí. Šanca ale je - aká nebola nikdy.
Pre juniorov je rovnakou šancou právo vzdelávať sa v ktoromkoľvek štáte EÚ za totožných podmienok, aké majú domáci študenti. Toto sa bude využívať hojnejšie - vyplýva to už z generačnej definície skupiny, na ktorú sa výhoda vzťahuje. Samozrejme, tiež sa neudeje exodus v tej miere, aby nadobudlo platnosť strašenie rektorov a iných komunistov, že ak sa spoplatní na Slovensku štúdium, tak môžeme niektoré VŠ zavrieť. To nie - zavrú sa iba tie, na ktoré sa neoplatí vyhadzovať peniaze. Ale aj keby vyfučala polovica VŠ, na fakte, že mnohí budú vzdelanie nasávať v zahraničí, neexistuje nič negatívne.
Konkurencia a súťaž je totiž matkou blahobytu. Preto sa netreba báť vôbec toho, že v prostredí EÚ ovládnu slovenský trh nejakí eurodravci, ktorí privodia bankroty dobrých podnikateľov meč... pardón, Slovákov. Naopak - ako spotrebitelia na tom len zarobíme. Samozrejme, táto problematika je zložitejšia, keďže budeme mať tú česť aj s dotovanými tovarmi. Celkove je ale bilancia jednoznačná - voľný pohyb tovaru a služieb je požehnanie. Avšak zase: Je to prísne individuálne, budú aj porazení a možno nie málo. Musíme si len uvedomiť, že takú spoločenskú zmenu ešte nikto nevymyslel, ktorá by bola predurčená, aby produkovala samých víťazov.
Všeobecne sa dá povedať, že napriek socialisticko-byrokratickému balastu, ktorým je EÚ obťažkaná, je to oveľa efektívnejšie fungujúci systém. Veľkým prínosom vstupu do únie bude teda čistejšie a vyspelejšie právne prostredie. V kvantách komunitárnej legislatívy, čo sme poprijímali, sa skrýva aj dosť hlušiny a zbytočností. Je však dôvodné očakávať, že lepšie časy svitnú najmä v oblasti vymáhateľnosti práva a korupcie. V rámci EÚ by sa na Slovensku mala rýchlo civilizovať aj príšerná kultúra dohôd, zmlúv a podnikania. Kompatibilita s bruselskými kritériami si vynúti tlak na štátnu administratívu - aj jej skvalitnenie sa dá očakávať. To nie sú žiadne abstrakcie, ale reálne vymoženosti. Samozrejme, nenastane to žiadnym zlomom od 1. mája 2004, ale pekne postupne.
Azda najčastejšie sa medzi výhodami spomínajú peniaze. Či priame platby, či z fondov. Nech sa páči - len pozor na závislosť. Spôsob, akým tu na východe už v predstihu vystierame ruky, neveští nič dobré. Dotácie a podpory podrývajú iniciatívu, ničia konkurenčné prostredie a generujú korupciu. Ak chceme byť dávkari napojení na bruselské peňazovody, tak buďme. Veľmi si nepomôžeme - ale prísť na to musíme sami.
Fatamorgánou, ktorú živia aj hlúpi politici, je tzv. cenový šok. Nebude žiadny, inflácia pôjde po 1. máji 2004 tak, ako šla doteraz v bežných slovenských rokoch. A neskôr aj pomalšie. Európska únia však má negatívne stránky. Určite sa neviažu na životnú úroveň, ale na samotnú podstatu demokracie a budúce smerovanie EÚ. Zjednotená Európa je politický plán, ktorý nevychádza z prirodzeného behu vecí, ale z prekoncepcií a snov niekoľkých politikov. Kocky sú však vrhnuté a my nemáme inú možnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.