Slovenskej televízie sa vydali ráno o pol deviatej na prechádzku vyľudneným centrom Bratislavy. Chceli osloviť občanov v končiacej sa kampani, aby prišli na referendum a podporili vstup Slovenska do Európskej únie.
Prechádzku začal sprievod okolo Schustera pod Michalskou bránou, kde práve vyhrával pouličný huslista. Za pár sekúnd mu v púzdre pribudli dve stovky - jedna od prezidenta, druhá od predsedu SMK Bélu Bugára. Ten pridal aj nálepku s logom Európskej únie.
V kaviarni chcel premiér Mikuláš Dzurinda prezidentovi objednať drienkovicu. Schuster poznamenal, že dienkovicu nemá ako liek, ale skôr ňou ponúka iných, a objednal si štrúdľu. Pridali sa aj ostatní. Bugár, ktorý predtým porozdával všetky modré balóniky a nálepky sa tváril unavene a dal si rovno dve štrúdle. Odmietol iba predseda HZDS Mečiar, ktorý už vraj raňajkoval.
Pavol Rusko si namiesto kávy objednal nealkoholické pivo. Účet za všetkých politikov a novinárov, ktorí si niečo objednali, zaplatil premiér Dzurinda, stálo ho to 1 900 korún. "Aspoň budete, novinári, vedieť, prečo máme deficitné rozpočty," žartoval Rusko.
Najfotografovanejšími pri spoločnom stole boli Mečiar s exprezidentom Michalom Kováčom, ktorí si sadli vedľa seba. Mečiar s úsmevom odpovedal novinárom a tvrdil, že sa skončili politické spory. Mierne ho pobúrili iba otázky na minulosť, najmä na to, či cíti výčitky alebo zodpovednosť v kauze únosu prezidentovho syna. Dokázal sa však ovládnuť.
"Táto akcia znamená určitý druh zmierenia a pohody medzi predstaviteľmi politických strán, pretože doteraz za 12 rokov sme nepoznali nič iného ako politický zápas. Teraz je tu niečo, čo nás spája," hovoril Mečiar. Povedal, že sa musí zmeniť veľa vecí, zavládnuť politická zhoda, a vzniknúť súbor pravidiel a spoločný program našich politikov v únii.
Historické centrum bolo prázdne. Jednotlivci, ktorí sa zrazu ocitli v spoločnosti hlavy štátu, či šéfa HZDS, boli prekvapení, čo sa deje. "Je to dobrý nápad, len tých ľudí by bolo viac večer ako ráno," hovorili zas mnohí účastníci sprievodu.
Externý poradca prezidenta Boris Zala hovorí, že akcia môže mať úspech. Médiá by ju mali podľa neho dobre spracovať. Za rozhodujúcu však považuje myšlienku dať spoločne najavo podporu vstupu do únie. "To je podstatnejšie ako počet ľudí v uliciach."
Pôvodný zámer vicepremiéra Pála Csáky, aby na referendovom billboarde vedľa seba stáli predstavitelia všetkých parlamentných strán, nevyšiel. Bránili sa mu nielen sami politici, ale aj sociológovia. Hovorili, že reakcie občanov by neboli priaznivé. Nápad prejsť sa spoločne centrom hlavného mesta prezidentovi vnukli zástupcovia médií na nedávnom stretnutí.
Trenér slovenskej futbalovej reprezentácie Ladislav Jurkemik sa nazdáva, že najlepšiu kampaň by urobili bronzoví hokejisti. Verí, že vstup do únie prinesie pozitíva našim deťom a vnukom.
Dáriusovi Rusnákovi z prezidentskej kancelárie prisľúbili účasť aj hokejisti Richard Kapuš a Ľubomír Višňovský, ale napokon sa ospravedlnili.
(sp/ah)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.