prípadné sprístupnenie týchto zväzkov, ktoré umožňuje novozriadený Ústav pamäti národa (ÚPN). Po stretnutí prezidenta so šéfom ústavu Jánom Langošom o tom informoval hovorca hlavy štátu Ján Füle. "Pán prezident a pán Langoš sa o tom rozprávali, ale pán prezident povedal, že toto sú veci, ktoré ho nezaujímajú," vysvetlil Füle. "O známe veci nie je potrebné sa viac zaujímať," povedal Langoš na okraj informácie, podľa ktorej sa Schusterovo meno nachádza v neoficiálnych Cibulkových zoznamoch spolupracovníkov ŠtB.
Podľa Langoša je prínosné zaujímať sa o neznáme veci a o súvislosti, ktoré boli vydávané za štátne tajomstvo. Myslí si, že o prezidentovej minulosti je už známe všetko. Langoš zatiaľ nevedel povedať, či o sprístupnenie svojich zväzkov požiadal niektorý iný ústavný činiteľ, ako to navrhol predseda parlamentu Pavol Hrušovský. On sám a osem budúcich zamestnancov ústavu sa podľa vlastných slov podrobí bezpečnostnej previerke Národného bezpečnostného úradu, "aby boli odstránené akékoľvek pochybnosti," hoci táto previerka nie je podľa neho z právneho hľadiska nutná.
S prezidentom Schusterom včera Langoš hovoril predovšetkým o skompletizovaní správnej rady ÚPN, do ktorej musí po parlamente a vláde hlava štátu nominovať dvoch členov. Prezident bude podľa Füleho vychádzať z návrhu Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý mu odporučil štyri mená a svojich nominantov navrhne čo najskôr. Schuster sa rozhodol dosadiť do rady príslušníkov národnostných menšín, keďže medzi kandidátmi NR SR a kabinetu zatiaľ ich zástupcovia nefigurujú. Zo spomínaných štyroch adeptov tomuto kritériu zodpovedajú traja, ani jedného z nich prezident nepozná, dodal Füle.
Ústav pamäti národa funguje od 1. mája v priestoroch Ministerstva spravodlivosti SR, menovací dekrét odovzdal jeho predsedovi Jánovi Langošovi v pondelok predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Už teraz eviduje niekoľko sto žiadateľov o informácie zo zväzkov bývalej Štátnej bezpečnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.