vlastnej spoločnosti. Vyhlásenie konkurzu je podľa predsedu Predstavenstva Drukosu Štefana Jagerčíka i bývalého jeho šéfa Františka Mojžiša jediným východiskom zo zlej ekonomickej situácie v tejto spoločnosti so 176 zamestnancami. Návrh na bankobystrický Krajský súd (KS) bol podaný 5. mája 2003.
"Už dnes máme prehľad o majetku firmy, jeho účtovných hodnotách, pohľadávkach a záväzkoch. Sme schopní v prípade vyhlásenia konkurzu na schôdzi veriteľov reálne posúdiť plán speňaženia," konštatoval včera pred novinármi Š. Jagerčík. Vlastníkov banskobystrickej firmy Drukos, a. s. predseda jej predstavenstva dodnes nepozná. Okresný súd (OS) v Banskej Bystrici nezaregistroval zmenu v štatutárnych orgánoch v obchodnom registri, hoci novozvolené predstavenstvo na to podalo návrh. Správkyňa konkurznej podstaty (SKP) totiž neoznámila súdu zrušenie prvého konkurzu na Drukos z 18. marca 2003. Prvý konkurz bol pritom vyhlásený ešte vlani v decembri.
Š. Jagerčík upozorňuje, že prokurátor zablokoval spoločnosti Drukos účty, hoci prichádzajú na ne financie z fungujúcich obchodných činností. Upozorňuje aj na exekútora, ktorý síce uplatňuje voči Drukosu pohľadávku Banky Slovakia v objeme 54 miliónov Sk, ale na zablokovaných účtoch je až zhruba trojnásobná hodnota. Pohľadávku za vyše 38 miliónov Sk už exekútor podľa Š. Jagerčíka vymohol. Predseda predstavenstva zároveň vyzýva klientov Drukosu, vlastniacich autá na lízing, aby splátky zasielali na jeho účet. Iná pohľadávka voči Drukosu podľa neho predstavuje asi 600 000 Sk, ale exekútor ich predstavenstvu už poslal upovedomenie o uplatnení exekučného práva na založenie takého hnuteľného majetku, ktorého trhová hodnota je až stonásobne vyššia.
Problémy podľa neho spôsobuje aj to, že pri nástupe nového predstavenstva chýbala účtovná závierka Drukosu za rok 2002, lebo správkyňa konkurznej podstaty nepožiadala o predĺženie termínu na podanie daňového priznania do konca júna. V súčasnosti predstavenstvo prehodnocuje aj zmluvu medzi Drukosom a Unikomfortom. Z tejto zmluvy, ktorá vznikla ešte na jeseň vlaňajšieho roku na základe dohody F. Mojžiša s novými holandskými investormi, ktorí mali stabilizovať Drukos, žiada teraz predstavenstvo vrátiť všetok prevedený majetok.
"Nie je však fyzicky možné skúmať všetky zmluvy niekoľko rokov dozadu. Okrem toho značnú časť archívu má k dispozícii polícia, preto je veľmi zložité dostať sa k niektorým dokumentom," zdôraznil Š. Jagerčík. Kým k 30. novembru 2001 vykázal Drukos kumulatívne tržby vrátane lízingov takmer 416 miliónov Sk, ku koncu septembra 2002 dosiahli 196 miliónov a ku koncu tohtoročného januára boli tržby iba na úrovni 49 miliónov Sk. Pri nástupe nového predstavenstva od začiatku apríla 2003 evidoval Drukos na účtoch 107 miliónov Sk. Okrem toho zdedil nezaplatené faktúry za 17 miliónov Sk, ktoré uhradil zo zisku z bežnej činnosti. Dnes má firma na účtoch 178 miliónov Sk. Daňový úrad (DÚ) vyrubil Drukosu daňové nedoplatky za rok 2001 vo výške 20 miliónov Sk. Správkyňa sa neodvolala v stanovenom termíne, preto predstavenstvo podalo námietku voči nedoplatkom.
Bývalý šéf Drukosu sa dnes pokúša, podľa jeho tvrdenia, "prežiť v teľatníku, kde pomáha istej firme rozbehnúť patenty na báze diód, nahrádzajúce klasické žiarovky." V Drukose je dnes F. Mojžiš výkonným manažérom bez pracovnej zmluvy a podpisového práva. Ochranku mu poskytlo pred dvoma mesiacmi Ministerstvo vnútra SR, "lebo vlastnú by už nemal z čoho platiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.