víkendovom referende o vstupe do Európskej únie (EÚ).
No vyše 300 kilometrov na východ, v Košiciach, je už kampaň úplne iná. Delegácia politikov z Európskej únie navštevuje mestské getá Rómov, ktorí tvoria približne desať percent obyvateľov krajiny, uvádza novinárka Sue Lloydová-Robertsová v článku pre britský denník Independent, z ktorého včera citoval na svojej internetovej stránke BBC.
Jej reportáž o slovenských Rómoch odvysielala včera večer britská televízna stanica BBC v prestížnej spravodajskej relácii Newsnight. Keď prejde cez dav dánska poslankyňa Európskeho parlamentu Ulla Sandbaeková, pokračuje Independent, istá žena skríkne: "Choďte preč a vezmite so sebou aj vaše fotoaparáty. Sme už unavení z vás všetkých, ktorí sem prídete na nás civieť a potom odídete bez toho, aby ste niečo urobili." Europoslankyňa a jej tlmočník dav utíšia a vypočujú si kopu sťažností: o takmer 100-percentnej nezamestnanosti v gete, o tom, ako sú deti Rómov posielané do škôl pre mentálne zaostalých a o nútených sterilizáciách.
Ulla Sandbaeková konštatuje, že v priebehu týždňa videla delegácia diskrimináciu Rómov v oblasti školstva, zamestnanosti, bývania a reprodukčného zdravia, pokračuje autorka článku a cituje spomínanú europoslankyňu, ktorá hovorí, že keď sa Slovensko stane členom Európskej únie, niečo sa bude musieť urobiť, pretože títo Rómovia dajú svoju vládu na Európsky súd. Pri odchode sa Ulla Sandbeaková ešte Rómov opýta: "Keď sa otvoria hranice, koľkí z vás odídu?" Jeden muž jej odpovedá: "Všetci a čo najskôr. Ja by som chcel ísť do Anglicka."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.