úrovni celoročnej prípustnej hodnoty, tvrdí koordinátorka protijadrovej kampane hnutia Greenpeace Ľubica Trubíniová.
Predstavitelia elektrárne i Úradu jadrového dozoru to odmietajú. "K nejakému úniku alebo ožiareniu tam nemalo kde dôjsť," tvrdí hlavný inšpektor úradu Augustín Šimončič.
Trubíniová hovorí, že informácie o udalostiach noci z 25. na 26. apríla má z veľmi spoľahlivého zdroja, ktorý je v priamom kontakte s pracovníkmi elektrárne: "Pri zdvihnutí veka reaktora boli prítomní nejakí pracovníci, hoci tam podľa bezpečnostných predpisov nemali byť."
Aj keď únik žiarenia podľa nej nebol veľký a okrem pracovníkov nikoho neohrozil, zanedbali vraj bezpečnosť. Trubíniová hovorí, že už počas generálnej opravy reaktora 1. bloku - najneskôr však 24. apríla - vedeli, že jeho tesnenie nemusí byť v poriadku. "Aj napriek tomu 25. apríla o 21.21 hod. opravu formálne ukončili, pričom reaktor spustili. Asi nie do hodiny však reaktor začali odstavovať." Tomu podľa nej predchádzala porucha zapríčinená chybným tesnením.
Šimončič povedal, že po generálnej oprave reaktora skúšali jeho tesnosť. Pri skúške zistili tlak medzi dvoma radmi tesnení, na mieste, "kde ak sa aj objaví na veľmi nízkej úrovni, by nemal stúpať". Tlak však stúpal. "Prevádzkovateľ elektrárne nenadobudol presvedčenie o tesnosti a pristúpil k odstaveniu reaktora."
Prevádzkovateľ podľa Šimončiča postupoval správne. Či príčinou nárastu tlaku bolo nedokonalé tesnenie alebo vyparovanie vody, preverí inšpekcia Úradu jadrového dozoru.
(joč)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.