keď v obmedzenej miere. Kritériom pre využívanie rôznych materiálov je jeho obľúbenosť a osobný vzťah samotného tvorcu, ale aj opracovateľnosť v závislosti na vybavení dielne a dostupnosť samotného materiálu. Aj odpadové železo sa môže zmeniť na umelecký výtvor, niekedy stačí zapojiť fantáziu a navštíviť trebárs aj zberné suroviny. Mnohé polotovary sa dajú kúpiť v železiarstvách, niekedy pomôže presnoriť pivnice či povaly.
Pre zoznámenie sa s kovom a jeho tvarovaním je najvhodnejším materiálom drôt. Je najdostupnejší, či už ho kúpime priamo v železiarstve alebo izolovaný v predajniach s elektroinštalačným materiálom. Rôzne zvyšky sa obvykle nájdu aj doma. Drôty môžu mať rôzne dimenzie, od tenkých po hrubé, ľahko alebo ťažšie poddajné pri ohýbaní. Poddajnosť záleží nielen od hrúbky, ale aj od kovu, z ktorého sú vyrobené. Môžu byť mäkké, polotvrdé alebo tvrdé. Dostaneme ich v kotúčoch, hrubšie aj v kovových tyčiach. Napr. zváracie drôty sú v metrových tyčkách rôznych priemerov. Dôležitý je tiež účel a spôsob spracovania. Niekedy je vhodnejší pozinkovaný železný drôt, ktorý sa dá spájkovať a nehrdzavie, inokedy mäkký hliníkový, ktorý sa dobre ohýba. drahé, ale zato kvalitné sú mosadzné a medené drôty, tie však nemožno spájkovať cínom.
Spočiatku, aby sme sa zoznámili s materiálom, môžeme drôt formovať iba rukami. Používame na to priemery 1 - 2 mm a skúšame rôzne geometrické tvary od jednoduchších k zložitejším (obr. 1), trebárs aj priestorovým. Na pevnejšie drôty, najmä ak potrebujeme tvarovať presné tvary podľa určitej predlohy, použijeme kliešte. Zväčša vystačíme s kombinačkami, ak sa práci s drôtom venujeme systematickejšie, postupne si budeme dopĺňať výbavu dielne o ďalšie druhy klieští s rôzne tvarovanými čeľusťami (obr. 2).
Z drôtu sa dajú vytvárať rôzne dekoratívne obrazce, ale aj retiazky, jednotlivými očkami možno spájať súčiastky z plechu, dreva či kože. Drôt formujeme aj pomocou zveráka, predovšetkým silnejšie priemery. Na hranaté tvary môžeme ako pomôcku využiť kúsky drevených hranolov rôznych tvarov, oblé tvary okrem špeciálnych klieští tvarujeme aj pomocou valčekov. Dobrou pomôckou pri opakujúcich sa tvaroch sú klince pribité v doske podľa zvoleného vzoru. Okolo nich potom tvarujeme drôt.
Z drôtu môžeme vyrobiť aj jednoduché retiazky. Veľkosť ohniviek zodpovedá sile použitého drôtu, ohnivká môžu byť rovnaké alebo aj rôznych tvarov rytmicky sa striedajúcich, radených za sebou a navzájom spojených. Na retiazky používame skôr tvrdé druhy drôtu, aby bola zabezpečená aj pevnosť. Postup zhotovenia je jednoduchý - na drevenú guľatinu navinieme drôt do hustej špirály (obr. 3 A). Tyčku potom vytiahneme a špirálu prestrihneme buď nožnicami na plech (obr. 3 B), štikacími kliešťami, pri hrubšom priemere môžeme špirálu prerezať pílkou na železo (obr. 3C). Profil dreva nemusí byť okrúhly, dajú sa použiť aj elipsové a obdĺžnikové tvary.
Jednotlivé články navzájom spájame a plochými kliešťami konce očiek prihneme, aby sa spojili, pričom môžeme použiť kombinácie rôznych očiek (obr. 4).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.