nastupuje staroba a tá prináša majiteľovi domáceho zvieraťa rozličné problémy. Štvornohí seniori túžia čoraz častejšie po pokoji a primeranej starostlivosti. Pohybujú sa pomalšie, postupne sa ich pohyblivosť obmedzuje, srsť redne. Najmä srsť mačiek býva strapatá, neuhladená, lebo sa už nevedia tak ľahko čistiť. Na zmenené životné okolnosti si zviera veľmi ťažko privyká, oslabuje sa mu ostrosť zmyslových orgánov, zle vidí a počuje. To samo osebe ešte nie je také zlé, lebo zviera si v známom domácom prostredí vie poradiť. Ale čoraz častejšie chýbajúce príkazy a povely sú dôsledkom strácajúcej sa ostrosti zmyslových orgánov.
Mnohé staršie zvieratá začnú v dôsledku opotrebovania svojho pohybového ústrojenstva krívať. Mnohé trpia na slabosť srdca. Prirodzene, že zviera môže ochorieť aj na rakovinu. Majitelia by si mali pozornejšie všímať zmeny na koži, hrčky a stvrdliny. Operácia starých a slabých zvierat však pre ne znamená obrovskú záťaž, utrpenie a bolesť, a preto by sa majiteľ mal rozhodnúť, či by nebolo lepšie zviera uspať, aj keď je to rozhodnutie veľmi ťažké.
Výživa starého zvieraťa:
Staršie zviera by sa nemalo prekrmovať, malo by žrať o 20 percent menej, ako keď bolo mladé.
Strava by sa mu mala podávať viac ráz za deň a v malých dávkach.
Vzhľadom na stav chrupu by mala byť potrava mäkká až kašovitá.
Treba dbať, aby staré zviera dostatočne pilo. Mačka bezpodmienečne každý deň jednu šálku, pes podľa veľkosti.
Mastné mäso a korenené zvyšky sa nehodia pre zvieratá. Vhodnejšie je biele mäso, nemastné, nie veľmi solené alebo špeciálne strava pre zviera - seniora.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.