pri pôsobení chladného vzduchu alebo horúceho jedla, začínajú pátrať, čo sa deje s našimi zubami.
Zuby a ďasná môžu zostať zdravé aj do pokročilého veku, ak sa ústnej hygiene dôkladne venujeme a používame špecializované potreby a účinné látky. Zraniteľnosť zubov a ďasien s vekom rastie, je bežnejšia ako u mladých ľudí. Ohlasujú sa zápaly ďasien a citlivé krčky. Prvým varovným signálom je časté krvácanie po čistení, ako aj sčervenanie a opuchy okraja ďasien. Postupne ustupujúce ďasná odhaľujú citlivé krčky a nesprávne používanie kefky alebo pasty s vysokou obrusovacou hodnotou (napríklad pre fajčiarov) otvára v krčku vodivé kanáliky. To je príčinou bolestivého pocitu pri teplom, studenom, sladkom alebo kyslom podnete. Preto boli pre užívateľov - najmä po štyridsiatke - vyvinuté tzv. senzitívne pasty, ktoré zuby a citlivé krčky čistia s citom.
Prvotnou príčinou neraz býva okrem dedičnej dispozície aj zlá technika čistenia zubov. Horizontálne drhnutie viac poškodí, ako pomôže. Obzvlášť, keď na kefku príliš tlačíme. Môžeme poškodiť aj samotný zub a na krčku vznikajú klinovité trhliny. Ak máme pocit, že zuby začínajú byť nadmerne citlivé, dbajme na veľmi jemné čistenie. Prehodnotením spôsobu ústnej hygieny a osvojením si správnej techniky používania zubnej kefky môžeme predísť budúcemu poškodeniu zubov a ďasien.
Odhalené krčky sú zvlášť náchylné na kaz a znásobuje sa riziko precitlivenosti. Existujú produkty, ktoré boli vyvinuté zvlášť na vyriešenie týchto problémov- zubné kefky s mäkkými štetinami na jemné čistenie zubov a ďasien, senzitívne pasty s aminofluoridom a nízkou obrusovacou hodnotou ("relatívna dentínová abrázia" RDA 30) i ústne vody s obsahom účinných látok, ktoré vytvárajú ochrannú vrstvu pred vonkajšími vplyvmi a znižujú citlivosť zubov.
Pracovníci výskumu prišli k záveru, že na citlivé ďasná a krčky zubov sú najúčinnejšie zubné pasty s obsahom aminofluoridu, ktorý účinkuje aj po vypláchnutí ústnej dutiny. Je schopný zachytiť sa v ústach a pôsobí ako zásoba fluoridu, až kým sa nevyčerpá. Potvrdili to i klinické odborné testy. Aminoflourid totiž podporuje remineralizáciu dentínu a chráni ho tak pred vznikom zubného kazu. Takéto zubné pasty majú okrem toho veľmi nízku obrusovaciu schopnosť - pri čistení zubov chránia mäkký dentín pred nadmerným poškodením. O blahodárnych účinkoch aminofluoridu a najmä jeho význame pre zdravý chrup sa môžete viac dozvedieť v lekárňach, alebo na vaše otázky odpovedia odborníci infolinky Centra zdravia: 02/43429504.
Autor: kuv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.