žena sa pri nich v obchode zastavila, chvíľu rozmýšľala, väčšinou ale nekúpila. Má málo informácií. Kúpili sme si jednu fľašu zelenej tekutej novinky a čakali sme, pochopiteľne, niečo iné ako od prášku, nevedeli sme však čo. Naša prvá skúsenosť je takáto:
Fľaša sa lepšie uskladňuje proti vrecku alebo krabici a jej obsah sa dáva priamo do bubna práčky, takže sa okamžite rozpustí do pracieho roztoku. Dávkuje sa asi polovica sypkého pracieho prostriedku, takže na pranie sa spotrebuje aj menej chemických látok, tekutý prostriedok je oveľa ekologickejší. Na rozdiel od prášku sa môže naniesť priamo na škvrnu na bielizni alebo šatstve ešte pred praním.
Okrem týchto pozitív má aj nevýhody: tekutý prostriedok sa dáva do bubna práčky v dávkovači, čiže pranie je hlučnejšie, ako keď vo vreckách praných nohavíc zabudneme drobné mince. Ďalej - je to obmedzený výber značiek v rôznych akostných kategóriách, ale aj veľkosti balenia. Na prvý pohľad sa zdá byť jedna fľaša drahšia v porovnaní s pracím práškom, ale vo výsledku nie je žiaden rozdiel. Za výhodu môžeme považovať nový moderný spôsob prania.
Aké sú výhody a nevýhody pracích práškov? Menej hlučné pranie, lebo dávkovač nie je v bubne, viac veľkostných možností od šesťsto gramových vreciek či krabíc po deväť a viachmotnostné balenia. Väčšinou sa kupujú prášky podľa finančnej situácie 600 gramové, trojkilové, šesť a deväť kilové. Obchodníci hovoria, že deväťkilové je najvýhodnejšie ekonomicky. Prášky majú nevýhody, ktoré dobre poznáte. Z viackilového balenia vo vrecku musíme prášok presypať do vedierka alebo pevnejšej krabice, aby sme ho mohli lepšie naberať. Ak preženieme dávkovanie, prášok sa dobre nerozpustí a usadí sa v záhyboch bielizne, niekedy dokáže zosvetliť, "vyžrať" farbu, najmä čiernu. Ak uskladňujeme prášok na dlhší čas a nie je na suchom mieste, vytvárajú sa hrudky.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.