referende o EÚ, čo sa však podľa neho ráta je výsledok a jasné áno v prospech únie. "Som sklamaný, že účasť bola nižšia, ako sa očakávalo... Ale aspoň je referendum platné a najdôležitejšie je, že tí, ktorí hlasovali, povedali únii jasné áno ešte výraznejšie ako v krajinách, kde sa už referendá konali," povedal Wiersma.
Podľa neho je dôvodom nízkej účasti zrejme skutočnosť, že veľa ľudí sa spoľahlo na hlasovanie ostatných, k urnám nešli odporcovia EÚ, pretože sa zmierili s kladným výsledkom referenda, a úlohu určite zohrala aj skutočnosť, že vstup Slovenska do EÚ by aj tak mohol ratifikovať parlament. "Pochopiteľne by som si želal vyššiu účasť. Musíme analyzovať, prečo sa toľko ľudí rozhodlo robiť dnes niečo iné," povedal holandský socialista, ktorý sa aktívne zapojil do predreferendovej kampane na Slovensku a dokonca natočil televízny a rozhlasový spot v slovenčine. Wiersma slovenskej vláde odporúča, aby po referende ešte intenzívnejšie pokračovala v informovaní Slovákov o skutočných dôsledkoch vstupu ich krajiny do EÚ.
Cox víta výsledky referenda
Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox v sobotu privítal výsledky slovenského referenda o vstupe do EÚ a označil ich za "mimoriadne povzbudzujúce". "Výsledky sú mimoriadne povzbudzujúce a potvrdzujú, že obyvatelia Slovenska sú pripravení zohrať plnú a aktívnu úlohu v budúcnosti Európskej únie," uviedol Cox. Šéf europarlamentu telefonicky blahoželal k výsledkom referenda slovenským predstaviteľom.
Van der Linden vyjadril spokojnosť
Veľvyslanec Európskej komisie v SR Eric van der Linden vyjadril radosť nad výsledkom referenda o vstupe Slovenska do EÚ. "Všetci sme nesmierne šťastní, že účasť bola vyššia než 50 percent," povedal van der Linden. Podľa van der Lindena bolo referendum úspešné preto, že "Slováci sa skutočne domnievajú, že ich miesto je v Európskej únii, a očakávajú zlepšenie svojich životných podmienok".
Európska komisia blahoželá Slovákom
Európska komisia (EK) blahoželá Slovensku k obrovskej podpore, ktorú členstvu v EÚ vyjadrili jeho občania v referende. Vo vyhlásení víta skutočnosť, že prvýkrát v histórii je referendum na Slovensku platné, keďže sa ho zúčastnilo viac ako 50 percent voličov. "Dokazuje to silnú vôľu slovenského národa pripojiť sa k európskej rodine demokratických národov a stať sa jej členom s rovnakými právami i povinnosťami," píše sa vo vyhlásení, ktoré poskytol hovorca komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena Jean-Christophe Filori. EK je podľa neho presvedčená, že Slovensko bude hrať dôležitú úlohu vo vývoji európskej integrácie a teší sa na jeho členstvo. "V EÚ využije Slovensko všetky výhody členstva, aby posilňovalo politickú stabilitu, súdnictvo, vládu zákona a ekonomický rozvoj," verí komisia.
Autor: Brusel/Berlín (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.