Bratislava/Budapešť - Otázka, či sú atómové elektrárne naozaj bezpečné, sa v týchto dňoch znova aktualizovala. Podľa Greenpeace bolo najmenej desať
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pracovníkov jadrovej elektrárne v Mochovciach ožiarených dávkou na úrovni celoročnej prípustnej hodnoty. Malo sa tak stať v noci z 25. na 26. apríla po spustení reaktora l. bloku, ktorý bol po generálnej oprave. Predstavitelia elektrárne aj Úradu jadrového dozoru to však odmietli i keď pripustili, že pri skúške tesnosti reaktora nebolo všetko v poriadku. Preto sa znova pristúpilo k jeho odstaveniu.
Táto udalosť v našich zemepisných šírkach v posledných dňoch nie je ojedinelá. Na druhom bolu atómovej elektrárne v maďarskom Paksi od 28. marca prebiehala pravidelná ročná kontrola. Prístroje v okolí reaktora tohto bloku zaznamenali v noci 10. apríla únik rádioaktívneho plynu, do rána sa však jeho aktivita znížila. Primárne vyšetrenie poukázalo na pravdepodobného pôvodcu úniku. Mala to byť nádrž priľahlej čističky, v ktorej je uložených tridsať vykurovacích kaziet reaktora. Túto mimoriadnu situáciu ale odborníci kvalifikovali iba ako prevádzkovú poruchu a v sedemstupňovej škále pre nukleárne udalosti ju zaradili na druhý stupeň, uviedol okrem iného denník Népszabadság.
V tejto súvislosti treba podotknúť, že vedenie atómky v Paksi a predstavitelia maďarského Štátneho úradu pre atómovu energiu spočiatku nechceli pripustiť, že porucha je oveľa vážnejšia ako sa to navonok prezentovalo. "Únik plynu v posledných dňoch sa značne znížil", vyhlásil 18. apríla hlavný inžinier pre komunikáciu Balázs Kováts. V ten istý deň bol optimistom i József Rónay, riaditeľ spomínaného úradu, čo potvrdil i slovami, že "vážnejšia havária je vylúčená".
Udalosti potom už nabrali rýchly spád. Zistilo sa, že porucha v Paksi je v činnosti atómových elektrární ojedinelá a odborníci s jej odstránením nemajú doteraz nijaké skúseností. Problém spočíva v tom, že porucha nastala následkom nedostatočného chladenia nádrže čističky, čím sa porušila celistvosť jednotlivých kaziet. "Možno vďačiť slepej náhode, že množstvo uránových kapsulí, ktoré vypadli z poškodených kaziet sa nedostali do tzv. kritického štádia a nedošlo tak k nekontrovateľnej reťazovej reakcii. To by viedlo k nedoziernym dopadom na zdravie a životné prostredie", dali sa počuť vyhlásením členovia maďarskej organizácie zelených.
Aká je situácia okolo atómky v Paksi v súčasnosti? Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni prijala a do svojej databázy zaevidovala zaradenie poruchy v Paksi na tretí stupeň spomínanej sedemstupňovej škály. Minister hospodárstva a dopravy István Csillag vymenoval spolnomocnenca vlády, ktorý dozerá nad prácami pri odstraňovaní poruchy. V Paksi už pracuje medzinárodný tím, v ktorej sú zástupcovia francúzskej a nemeckej firmy, dodávajúcej do elektrárne kazety s uránom ako aj špecialisti z ruského výskumného ústavu akademika Kurčatova. Ich úlohou bude nájsť a navrhnúť také riešenie, ktorým by sa dali poškodené kazety vybrať z nádrže a pritom sa dodržala maximálna bezpečnosť celej prevádzky. Bude to zrejme dlhodobejšia záležitosť, nakoľko je potrebné na mieru vyrobiť aj príslušné technologické zariadenie na vyzdvihnutie kaziet.