medzi Úradom vlády SR a istou spoločnosťou, ktoré boli uzavreté v roku 2000, konštatoval včera riaditeľ špeciálneho odboru boja proti korupcii na ÚV SR Ján Hrubala.
Podľa jeho slov v rámci možností odboru preverujú, či došlo k plneniu zmluvy týkajúcej sa informačnej kampane o Európskej únii (EÚ). Predmetom skúmania je napríklad dodržanie zákona o verejnom obstarávaní. Existujú indície zakladajúce podozrenie, že nedošlo k naplneniu predmetu zmluvy, spresnil Hrubala. Svoje zistenia a závery odovzdajú policajnému vyšetrovateľovi. V prípade, že sa podozrenia potvrdia, je tu teoretická možnosť začatia stíhania pre trestný čin porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku.
Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Jozef Stahl potvrdil, že jeho úrad preveruje nakladanie s vládnymi finančnými prostriedkami na eurokampaň. Vzhľadom na to, že kontrola stále trvá, nemožno v súčasnosti ešte vyvodiť závery. Kedy by mohli byť známe uviesť nevedel. Podľa jeho slov ide o plánovanú kontrolu na Úrade vlády SR.
Vicepremiér Pál Csáky včera verejne informoval, že od roku 1999 poskytol kabinet na informačnú kampaň 40 miliónov korún. Financie poskytli zmluvným partnerom, medzi ktorými bola aj súkromná tlačová agentúra SITA. Vynakladanie prostriedkov však podľa neho nebolo transparentné, čo potvrdzuje aj stanovisko NKÚ, a preto ho Csáky koncom minulého roka zastavil. Celou kauzou sa zaoberajú i orgány činné v trestnom konaní.
Finančné prostriedky zastavil agentúre SITA Csáky bez písomného vypovedania zmluvy, ktorú má agentúra dlhodobo uzavretú od roku 2000 do konca roku 2004, uviedol generálny riaditeľ SITA Pavol Múdry. Potvrdil, že SITA nedostala od januára žiadne prostriedky, a to bez vypovedania zmluvy. Súčasne poukázal na to, že NKÚ môže kontrolovať len štátne inštitúcie. "My ako súkromná spoločnosť nemáme s NKÚ nič," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.