Del Ponte v Belehrade vyvíja tlak na zatknutie obvinených
Hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla del Ponte pricestovala včera na návštevu Belehradu. Cieľom
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
krátkeho pobytu je vyvinúť tlak na lídrov Srbska a Čiernej Hory (SČH) na zlepšenie spolupráce s medzinárodnou justíciou a urýchlenie zatýkania obvinených, osobitne generála Ratka Mladiča, bývalého šéfa jednotiek bosnianskych Srbov. "Ide o 18 hľadaných, ktorí žijú v Srbsku alebo tam pravidelne pobývajú," povedala pre agentúru AFP hovorkyňa žalobkyne Florence Hartmannová.
Del Ponte na stretnutiach s poprednými politickými predstaviteľmi nastolila hlavne prípad Mladiča, ktorý sa podľa jej tvrdení nachádza na území Srbska. "Disponujeme novými informáciami, podľa ktorých je Mladič ešte v Srbsku," uviedla Hartmannová. Prokurátorka sa má stretnúť s prezidentom SČH Svetozarom Marovičom, ministrami obrany a zahraničných vecí - Borisom Tadičom a Goranom Svilanovičom, premiérom Srbska Zoranom Živkovičom a srbským hlavným prokurátorom Djordjem Ostojičom. Tadič minulý týždeň priznal, že predstavitelia juhoslovanskej armády v minulosti mali kontakty s Mladičom.
Del Ponte chce prerokovať aj prípad bývalého dôstojníka juhoslovanskej armády Veselina Šljivančanina, obvineného v súvislosti so zmasakrovaním viac ako 200 osôb vo východochorvátskom meste Vukovar, ku ktorému došlo na jeseň 1991. Šljivančanin je posledným z tzv. vukovarskej trojky, ktorý zostáva na slobode. Zvyšní dvaja - Mile Mrkšič a Miroslav Radič - sa úradom dobrovoľne vydali a momentálne sú obaja v Haagu. Hlavná žalobkyňa ICTY chce od srbských a čiernohorských úradov získať dokumenty súvisiace s procesom so srbským a juhoslovanským exprezidentom Slobodanom Miloševičom, ktorý je od februára 2002 v Haagu súdený kvôli obvineniam vzneseným v súvislosti s vojnami v Kosove, Bosne a Chorvátsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.