výsledok za vstup Slovenska do EÚ (92,46 percenta), čo je rekord spomedzi piatich krajín, v ktorých sa už referendum konalo, zatieňuje veľmi slabá účasť (52,15 percenta), konštatoval včera denník Libération.
Proeurópsky výsledok, ktorý bol napokon oveľa vyšší, ako naznačovali prieskumy, sa dal očakávať. Okrem terajšej vládnej koalície aj ostatné politické strany podporili vstup krajiny do EÚ. Dokonca aj politický subjekt bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, ktorý je teraz v opozícii, a v čase, keď bol pri moci nebol nadšený vstupom do EÚ, teraz obhajoval vstup krajiny do EÚ. Táto jednomyseľná podpora skomplikovala úlohu tvorcov predreferendovej kampane, lebo pre absenciu protivníkov, im chýbali nápady a museli sa uspokojiť s mobilizovaním najväčšieho počtu voličov, podotýka denník. Pre Slovákov je voľba pre EÚ evidentná. Malá krajina v strede Európy nemá alternatívu, lebo by mohla ostať izolovaná. Okrem toho EÚ predstavuje pre Slovensko aj perspektívu lepšieho života, uvádza Libération.
Slovensko je o to viac proeurópske, lebo muselo istý čas ostať na okraji cesty. Kým Česká republika, Maďarsko a Poľsko boli prijaté do NATO a dostali pozvánky na predvstupové rokovania s Bruselom, Slovensko bolo odsunuté. Autoritatívnosť a nevypočítateľnosť bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara znechutili predstaviteľov Západu, podotýka denník. Aj keď len 6,20 percenta voličov hlasovalo proti vstupu krajiny do EÚ, takmer polovica voličov ani neprišla do volebných miestností. Viac ako euroskepticizmus sa pod to podpísal fakt, že podľa prieskumov verejnej mienky zvíťazí v prieskume „áno" EÚ a oni na tom nič nezmenia. K tomu treba prirátať aj odmietnutie všetkých politikov, ktorí podľa veľkej časti obvateľstva, nesú zodpovednosť za zhoršenie jeho životnej úrovne. Ide o tú časť obyvateľstva, na ktorú tvrdo dopadol transformačný proces.
Za rekordný označil vo včerajšom čísle denník Le Figaro výsledok hlasovania v referende na Slovensku spomedzi piatich krajín, v ktorých sa ľudové hlasovanie už uskutočnilo. Drvivá väčšina Slovákov hlasovala za vstup krajiny do EÚ. Noviny zároveň poukazujú, že tento výsledok potvrdil veľmi nízky počet voličov. Podotkli, že od roku 1998, keď sa v Bratislave k moci dostala koaličná vláda, sa Slovensku podarilo dobehnúť veľkú časť svojho zaostávania. S ekonomickým rastom 4,4 percenta v minulom roku má Slovensko teraz jednu z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich ekonomík, dodal Le Figaro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.