budú situácia na Blízkom východe a obranné schopnosti únie. Slovensko na schôdzke zastupujú minister zahraničných vecí Eduard Kukan a minister obrany Ivan Šimko.
Šéfovia diplomacií dvadsaťpäťky opätovne vyzvali Izrael, aby prijal tzv. cestovnú mapu riešenia blízkovýchodného konfliktu. Ministri obrany posúdili pokrok, ktorý EÚ dosiahla pri realizácii svojej obrannej a bezpečnostnej politiky, vrátane budovania európskych síl rýchlej reakcie v sile 60 000 mužov. Členské štáty mali oznámiť ďalšie záväzky, koľko vojakov a aké vojenské zariadenia mienia poskytnúť. Hoci vlády EÚ už prisľúbili asi 100 000 vojakov, diplomati varujú, že pätnástka musí rýchlejšie odstraňovať nedostatky vo vojenskej výbave, napríklad bojové vrtuľníky či lietadlá schopné tankovania za letu.
Slovensko je pripravené poskytnúť pre európske sily rýchlej reakcie aj protiteroristické špeciálne jednotky. Partnerov z EÚ o tom včera v Bruseli informoval slovenský minister obrany Ivan Šimko.
Jednotky na boj proti terorizmu sú dodatočnou ponukou k tomu, čo slovenská vláda sľúbila EÚ už v roku 2000. Išlo vtedy o mechanizovanú rotu, štyri dopravné vrtuľníky MI 17, odmínovaciu ženijnú jednotku, jednotku vojenskej polície a poľnú nemocnicu.
Šimko informoval o pláne poskytnúť aj protiteroristické jednotky a do roku 2006 rozšíriť mechanizovanú rotu na mechanizovaný prápor. Do úvahy tiež prichádzajú bojové vrtuľníky MI 24.
Podľa ministra Šimka chce Slovensko ako budúca členská krajina EÚ a NATO byť spoľahlivým partnerom a prispievať k tomuto cieľu najmä v troch oblastiach.
V boji proti zbraniam hromadného ničenia alebo likvidácii následkov ich použitia, prípadne následkov priemyselných katastrof, je to protichemická, radiačná a biologická jednotka. Druhým zameraním SR sú ženisti, najmä kapacity na odmínovanie.
Treťou oblasťou sú protiteroristické špeciálne jednotky. "Toto je niečo nové, to sme zatiaľ neponúkali," povedal novinárom minister Šimko.
Zdôraznil, že takéto jednotky sú pre Slovensko dôležité aj z vnútroštátnych dôvodov. "Bohužiaľ žijeme v dobe, kde globálny terorizmus existuje, obeťou útoku sa môže stať akýkoľvek štát vo svete a preto je potrebné, aby sme sa pripravovali," dodal minister obrany.
Slovensko požaduje, aby júnový summit EÚ v gréckom Solúne vyslal jasný signál, ako bude vyzerať plnoprávna účasť vstupujúcich krajín na medzivládnej konferencii, ktorá bude v druhom polroku rozhodovať o podobe európskej ústavy. Povedal to včera v Bruseli minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.
"Pri každej príležitosti dostávame ubezpečenia, ale nikto nepovedal, ako bude tá plnoprávna účasť vyzerať," povedal minister novinárom. Z právneho hľadiska totiž desať vstupujúcich krajín nebude môcť o texte ústavy hlasovať, ak sa bude rozhodovať ešte pred 1. májom 2004, keď sa stanú riadnymi členmi EÚ. Ukončenie medzivládnej konferencie pred týmto termínom je však veľmi pravdepodobné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.