práce sa oproti marcu znížil o 5,9 % a dosiahol 450 685 osôb. Medziročne je to o necelých 70 400 menej, čo predstavuje historický pokles.
"Miera evidovanej nezamestnanosti, ktorá zohľadňuje disponibilných nezamestnaných, schopných okamžite nastúpiť do práce, sa dostala na 15,44 % a je najnižšia od novembra 1998," konštatoval na tlačovej besede rezortný minister Ľudovít Kaník. Tento trend pritom podľa neho nie je len dôsledkom administratívnych opatrení a dotovaných pracovných miest, ale aj pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky. Dôkazom toho je aj fakt, že napriek menšiemu objemu financií vynaložených oproti predchádzajúcim obdobiam zo strany Národného úradu práce (NÚP) na aktívne nástroje, sa tvoria nové pracovné miesta. V apríli, ako zdôraznil, bolo na trhu k dispozícii asi 40 000 voľných pracovných miest, z ktorých sa vyše 20 000 obsadilo.
Generálny riaditeľ NÚP Jaroslav Šumný doplnil, že pozitívny vývoj v oblasti nezamestnanosti v sledovanom období ovplyvnil nízky jarný prítok do evidencie (vyše 25 000 ľudí) a nadpriemerný počet vyradených, ktorý dosiahol takmer 53 400 osôb. Ten bol podľa neho zhruba v rozsahu 60 % spôsobený sezónnosťou a pozitívnym vývojom hospodárstva, 30 % aktívnymi nástrojmi úradov práce a len zvyšnou desatinou naň pôsobili legislatívne oparenia, v zmysle ktorých sa musia nezamestnaní každých 14 dní hlásiť na úrade práce.
Nezamestnanosť sa v sledovanom období proporcionálne znížila vo všetkých okresoch, pričom mimoriadny približne až 2-% pokles vykázala Detva (kde navyše vo firme PPS Detva prebieha konkurz), ďalej Banská Štiavnica, Námestovo a Stará Ľubovňa. Z krajov tradične najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti na úrovni 3,76 % zaznamenal Bratislavský kraj. Naopak, najhoršia situácia bola v Košickom kraji, kde tento ukazovateľ dosiahol 22,34 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.