od júla v priemere o 300 korún. Opozícia však navrhuje viac. Smer presadzuje osem percent, HZDS a komunisti desať percent. V koalícii nie je jednoznačná zhoda, či súhlasiť s návrhom vlády a niektorí poslanci v kuloároch parlamentu hovoria o kompromisnom návrhu sedem či osem percent.
"Spýtajte sa predstaviteľov koaličných strán," povedal minister práce Ľudovít Kaník o zámere zmeniť vládny návrh. Hovorí, že aj desať percent je málo, aby sa zlepšila situácia dôchodcov. "Vláda však nemá čarovný mešec," argumentuje. Zdroje Sociálnej poisťovne podľa neho vyšší rast neumožňujú.
Pripomenul, že západná Európa sa zmieta vo vlne štrajkov v dôsledku veľkorysého dôchodkového systému, ktorý je dlhodobo neudržateľný. Ako východisko pre rast dôchodkov preto ponúkol reformu, ktorú rozbehlo ministerstvo práce.
Parlament rokuje o dôchodkoch v skrátenom legislatívnom konaní, takže poslanci definitívne rozhodnú ešte na májovej schôdzi. Budú sa zvyšovať aj ostatné druhy dôchodkov - invalidný, dôchodok za výsluhu rokov, vdovský i sirotský.
V rozprave sa predsadzovala najmä opozícia. Poslanec Anton Blajsko z HZDS povedal, že práve dôchodcovia v nedávnom referende prejavili zodpovednosť k republike. Vládni poslanci jeho argument odmietli. Tomáš Galbavý z SDKÚ povedal, že je pritiahnutý za vlasy, hoci si váži staršiu generáciu za jej vzťah k európskej integrácii. Jozef Heriban z ANO je hrdý, že "máme múdrych ľudí, ale každý štát môže postupovať len podľa možností ekonomiky".
Predseda Smeru Robert Fico emotívne vystúpil vetou: "Po Slovensku sa šíri chudoba ako rakovina medzi dôchodcami." Potom navrhol koalícii rast dôchodkov o osem percent. Fico navrhol aj to, aby parlament vyzval vládu k podpisu Európskeho zákonníka sociálneho zabezpečenia, čo presadzovala SDĽ ešte v minulom volebnom období.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.