Koncepcia nového protichemického práporu NATO by mala byť na svete už v polovici júna. Vyhlásil to včera veliteľ česko
Generál Lupuljev, ktorý je náčelníkom českého chemického vojska so sídlom v Liberci, sa z Perzského zálivu predčasne vráti na budúci týždeň a následne odletí do USA na rokovania o novej jednotke. Podľa Lupuljeva by mala mať viac než 500 príslušníkov. Experti NATO hovoria o počte 350 až 700 príslušníkov práporu. Podľa Tvrdíka by prápor mal byť schopný zasiahnuť pri požití zbraní hromadného ničenia aj na miestach ekologických, priemyselných či vojenských katastrof na celom svete. "Aliancia sa rozhodla urýchliť výstavbu práporu na ochranu pred zbraňami hromadného ničenia. Dôvod je jednoduchý: terorizmus a použitie zbraní hromadného ničenia neustále vyvolávajú obavy," vysvetlil český minister obrany.
Podľa českej veľvyslankyne v Kuvajte Jany Hybáškovej budú mať v novej jednotke silné postavenie lekári, pretože by mala byť pripravená aj na také hrozby, akou je choroba SARS. "Veľmi sa mi na tom páči, že to je v súlade s naším doterajším poslaním. Ten kontingent bude síce vojenský, ale nebojový. Jeho cieľom bude uskutočňovanie záchranných a humanitárnych operácií," spresnil Tvrdík. Jednotka by operovala na území členských štátov aliancie, so súhlasom NATO aj inde vo svete. "V tejto veci sme dokázali, že patríme k najlepším na svete," dodal. Pomoc bude jednotka potrebovať napríklad v oblasti prepravy, pretože česká armáda nemá vhodné letecké prepravné kapacity.
Podľa generála Lupuljeva by sa na vytvorení novej jednotky malo určite podieľať aj Slovensko, prípadne aj ďalšie krajiny: Holandsko, Belgicko, Maďarsko, Poľsko, Francúzsko a Nemecko. "(Prápor) sa môže skladať zo slovenskej, nemeckej či holandskej roty. Tie môžu byť doma, ale aj v Česku. V každom prípade v ČR bude velenie jednotky. A my ju budeme cvičiť," citoval český denník Mladá fronta Dnes náčelníka generálneho štábu českej armády Pavla Štefku.
Pre novú jednotku, ktorú by mala vybudovať a vycvičiť česká armáda, bude potrebné nájsť aj nové miesto pôsobenia. Základňa v Liberci podľa Lupuljeva v tomto smere nevyhovuje a treba uvažovať o základni vo Vyškove alebo inej českej posádke, ktorú chcela česká armáda v rámci reorganizácie opustiť. Zriadenie jednotky si vyžiada aj zmenu českej legislatívy, pretože jednotka rýchlej reakcie nemôže byť závislá na súhlase vlády a parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.