odpoveď na fotohádanku číslo 67. Z vašich odpovedí, ktoré boli takmer všetky správne, sme vyžrebovali Blaženu PALAŠČÁKOVÚ, Bunetice 25 a Jozefa FÜRYHO, Šmidkeho 49, Humenné. Blahoželáme k výhre.
Vasaros Tyba, Sabrants, Zobrancz, Sobranec, to boli predchádzajúce názvy Sobraniec, o ktorých je prvá písomná zmienka z roku 1344, kedy už boli vyvinutou obcou s trhovým miestom, soľným prameňom a mlynom. Podľa Sobraniec pomenovali aj územie v strednej časti východného Slovenska Sobranecko, ktoré patrí medzi naše najteplejšie oblasti. Sobrance boli zemepanským mestečkom panstva Michalovce-Tibava. Archeologické vykopávky svedčia o osídlení v mladšej dobe kamennej, rímskej i počas sťahovania národov. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch je z roku 1336 a pochádza z archívu grófa Sztárayho. Patrili do jeho majetku a spomínajú sa ako soľné pramene. Už vtedy tu boli štyri studničky a vodu si z nich prichádzali nabrať ľudia s kožnými, pohybovými či inými ťažkosťami. Prvú vedeckú analýzu sobraneckej minerálnej vody urobil v roku 1777 viedenský chemik J. H. Granz. Charakterizoval ju ako "kyselku so sírnym zápachom a slanou chuťou". Najväčšiu konjunktúru dosiahli kúpele po roku 1830, kedy mali aj zahraničnú klientelu a takmer sto hosťovských izieb. Koncom 19. stor. pribudol v kúpeľnom dome bazén, zaviedli masáže, vodoliečbu, bahenné zábaly. V medzivojnových rokoch minulého storočia sa ďalej rozvíjali, návštevnosť mali až 800 hostí ročne, po 2. svetovej vojne boli však zničené a ich povesť sa nepodarilo obnoviť.
Do utorka 27. mája posielajte odpovede na fotohádanku číslo 68:
Malá obec pod Spišským hradom je v kultúrnom svete dobre známa vďaka unikátnemu farskému kostolu sv. Ducha z 13. stor., kedy dostal povolenie na jeho stavbu gróf Ján zo Žehry. Sú v ňom vzácne gotické fresky svetového významu. Kostol Sv. Ducha je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kostol je a) v Hodkovciach, b) v Žehre.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.