utorok neskoro večer. Proti ANO sa postavili okrem KDH aj SMK a SDKÚ.
Podpredseda ANO Imrich Béreš to považuje za logické, lebo v európskej politickej skupine sú z koalície jediní u liberálov.
Gyula Bárdos z SMK dúfa, že ANO nebude svoj návrh zákona pretláčať v parlamente násilím za podpory opozície. Vyvolalo by to vážny spor v koalícii, lebo predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že nebudú spolupracovať so žiadnou stranou, ktorá bude hlasovať za takýto zákon.
Novelu zákona o interrupciách by mal parlament schvaľovať na júnovej schôdzi. Včera ju vláda odmietla aj hlasom ministra kultúry Rudolfa Chmela, ktorý bol jediným zástupcom ANO na vláde.
"Nevidíme zatiaľ cestu, ako sa v tejto záležitosti dopracujeme k dohode," povedal šéf ANO Pavol Rusko.
Béreš hovorí, že ho žiadna koaličná sila "nedonúti hlasovať proti svedomiu". Zároveň uznáva, že ide o ideologický spor. "Kresťanskí demokrati hovoria, že keby s tým súhlasili, budú vyobcovaní z cirkvi," povedal. Beréš si myslí, že téme interrupcií sa asi nevyhne ani kongres ANO, ktorý sa uskutoční koncom mája.
Vyhláška ministerstva zdravotníctva umožňuje prerušiť tehotenstvo z dôvodu genetického poškodenia plodu aj medzi 12. a 24. týždňom. Liberáli v obave, že by Ústavný súd označil vyhlášku za neústavnú a interrupcie z genetických dôvodov by neboli možné, usilujú sa interrupcie v tomto období upraviť novelou zákona. Pavol Rusko hovorí, že ANO len "fixuje" stav, ktorý bol v čase podpisu koaličnej dohody.
Koaličná rada nerokovala o vyvodení politickej zodpovednosti voči vicepremiérovi Pálovi Csákymu za eurokampaň. Osud Csákyho podľa reakcií politikov zostáva v rukách predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Ak by sa napokon rozhodol pre zmenu, zrejme by ju najskôr konzultoval so šéfom SMK Bélom Bugárom.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.