správca Iraku Paul Bremer. "Pokračujeme v aktívnom dialógu s irackými lídrami, stretávame sa s nimi každý deň," povedal Bremer počas návštevy v novootvorenej väznici al
Povojnová obnova Iraku má za sebou zlý štart. Sklady potravín boli vykradnuté, na konvoje Svetového potravinového programu sa strieľa a Organizácia Spojených národov musela mnohé zo svojich 44 000 distribučných miest v Iraku uzavrieť, pretože boli vyplienené, konštatuje v článku o situácii v Iraku britský týždenník Economist.
Bagdad trpí nedostatkom pitnej vody, v meste nefungujú telefóny a jeho obyvateľov trápia aj problémy s dodávkami elektriny. Banky odmietajú znovu otvoriť svoje pobočky a nemocnice nemajú lieky, pokračuje časopis. Spojené štáty preto urobili prvý krok, aby sa s týmito problémami vysporiadali. Je ním príchod Paula Bremera, bývalého šéfa oddelenia pre boj s terorizmom na ministerstve zahraničných vecí, ktorý nahradil generála vo výslužbe Jaya Garnera. Generál Garner sa podľa Economistu so svojimi ľuďmi zavrel v paláci, bez styku s obyvateľmi Bagdadu, a to z bezpečnostných dôvodov. Nový americký správca Iraku Paul Bremer predovšetkým tvrdo zakročil proti ďalšiemu plieneniu a vydal zákaz zamestnávať bývalých činiteľov strany Baas v štátnych úradoch.
Asi tri stovky irackých dôstojníkov a vojakov včera pohrozili obrátením zbraní proti jednotkám americko-britskej koalície v prípade, že im nebude vyplatený žold. "Ak nedostaneme naše žoldy, premeníme sa na milície," vyhlásil plukovník Hazim.
Autor: Bagdad/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.