vypĺňať dotazníky, aby ich epidemiológovia mohli ľahko vyhľadať, ak by sa choroba predsa len objavila. Slovenské letiská podobné opatrenie nezaviedli.
Správa letísk u nás nedostala pokyn od hygienikov. "Momentálne platí nariadenie, že cestujúci, ktorý by na palube lietadla mal nejaké príznaky ochorenia, bude spolu so spolucestujúcimi umiestnený v karanténe," hovorí Ivana Paulínyová zo Slovenskej správy letísk. Karanténna miestnosť je pripravená už dva mesiace. Zatiaľ ju nepoužili ani raz.
Slovenskí epidemiológovia zatiaľ nevidia dôvod na sprísnenie kontrol. "Keby to bolo potrebné z hľadiska epidemiologickej situácie, tak by sa o tom samozrejme uvažovalo, a určite by sa k takémuto riešeniu pristúpilo. Ale celosvetovo je výskyt SARS na ústupe, Svetová zdravotnícka organizácia neodporúča cestovať už len do dvoch krajín - Číny a Singapúru," hovorí Eva Máderová zo Štátneho fakultného zdravotného ústavu. "Denne sledujeme situáciu vo svete, všetky opatrenia, odporúčané WHO sme urobili."
Zaviesť príletové karty na bratislavskom letisku by malo malý efekt. Letisko prijíma len niekoľko letov denne, žiadne medzikontinentálne lety. Väčšina Slovákov prilieta cez Viedeň, Prahu alebo Budapešť. Príletové karty zaviedla zatiaľ len Praha. "Protiepidemiologické opatrenia musia byť primerané vzniknutej situácii, aby zbytočne nezasahovali do hospodárstva, nezvyšovali zbytočne ekonomické náklady, neochromovali život krajiny," hovorí Máderová.
Okrem mladíka, ktorý sa začiatkom apríla vrátil z Taiwanu, epidemiológovia sledovali už viacero podozrivých prípadov. Ani jeden sa nepotvrdil. "Sme radi, že hlásení podozrivých prípadov je viac, lebo vidieť, že systém rýchleho varovania funguje. To je najdôležitejšie pri každom infekčnom ochorení," hovorí Máderová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.