NATO.
"Slovensko dnes toto prepojenie zdôrazňuje ešte intenzívnejšie, než kedykoľvek predtým," vyhlásil Schuster vo svojom prejave v rámci 10. summitu prezidentov stredoeurópskych krajín, ktorý včera slávnostné otvorili v rakúskom Salzburgu. SR sa podľa Schustera chce podieľať na tvorbe európskej zahraničnej politiky a neželá si oslabiť jej osvedčený atlantický model v podobe spojenectva s USA. Európa a Slovensko v nej môžu prispieť k riešeniu veľkých konfliktov dnešného sveta vďaka jednote amerického a európskeho piliera západnej civilizácie.
Túto pozíciu vývoj minulých dní preveril a potvrdil jej opodstatnenie, zdôraznil slovenský prezident. Podľa neho iracká kríza veľmi vypuklo ukázala, že pred aténskym summitom EÚ chýbal pristupujúcim krajinám dynamický politicky dialóg s úniou, ktorý by zohľadnil aktuálnu medzinárodnú situáciu.
Kritika, ktorej boli z prostredia únie vystavené niektoré z pristupujúcich krajín, vrátane SR, za svoj odlišný postoj k irackej otázke, sotva mohla nahradiť potrebný a vecný dialóg seberovných partnerov, uviedol Schuster. Jednotná, slobodná, bezpečná a prosperujúca Európa sa podľa neho musí formovať za prispenia členských i pristupujúcich krajín, ale aj tých, ktorí sa pripravujú na vstup do EÚ.
Prezident vyslovil presvedčenie, že horizonty naplnenia ich úsilia nebudú až také vzdialené. Zároveň sa opakovane vyjadril v prospech najširšieho možného priestoru európskej spolupráce - od Atlantiku až po Vladivostok. Dnes vari nikto nepochybuje o tom, že EÚ potrebuje spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Prezident si však podľa vlastných slov nie je istý, či by aj najdokonalejšie prepracovaný inštitucionálny rámec zaručil jednotný postup únie v súvislosti s irackou krízou. EÚ v každom prípade potrebuje mechanizmus, ktorý by zohľadnil názory všetkých.
Okrem Rudolfa Schustera a prezidenta hostiteľského Rakúska Thomasa Klestila vystúpili na dvojdňovom summite, ktorý sa nesie v znamení hesla Po rozšírení - budúcnosť strednej Európy v rozšírenej Európe, i prezidenti ČR, Ukrajiny, Poľska, Talianska, Nemecka, Macedónska, Chorvátska, Maďarska, Rumunska, Moldavska, Bulharska, Albánska, Slovinska, Srbska a Čiernej Hory i Bosny a Hercegoviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.