spoločenských rubrikách a ich súkromný život je hojne pretriasaný v médiách, ale ich umelecká kvalita je neoddiskutovateľná. K takým veličinám sa určite radí Felix Slováček. Špičkový hráč na klarinet a saxofón sa popri sólovej a dirigentskej práci uplatňuje i ako skladateľ a vďaka nemu pozná saxofón i človek hudbe vzdialený. Dnes Slováček oslávi šesťdesiatiny a s úsmevom hovorí, že "také narodeniny sú skôr na plač ako na oslavu".
Slávny muzikant má na svojom konte vyše 500 nahraných titulov a takmer dva milióny predaných platní z oblasti klasiky, džezu i popu. Ako interpret sa uplatňuje tiež v komornom a symfonickom klarinetovom repertoári. "Jeho improvizácie svojou rozochvenosťou, úžasnou prostotou (opierajúcou sa pochopiteľne o fantastickú dychovú techniku) a ukončenosťou dokonca pripomínajú Satchmovu trúbku," napísal o ňom kedysi Jiří Černý. Občasné kritiky voči sólovým nahrávkam Slováčka prevažne s orchestrom Ladislava Štaidla potom smerovali skôr k dramaturgii a voľbe repertoáru než k interpretácii. Rovnako tak ako hudba ale priťahuje média jeho viac než dvadsaťročné manželstvo so speváčkou, herečkou a moderátorkou Dagmar Patrasovou.
Hudobný život spojil hlavne s Českým rozhlasom. Od roku 1983 bol šéfdirigentom Tanečného orchestru Českého rozhlasu a neskôr stál až do minuloročného júna na čele Big Bandu Českého rozhlasu. Odvolanie z funkcie kvôli tomu, že bez vedomia zriaďovateľa Big Bandu požiadal o registráciu ochranné známky tohoto telesa, označil za "absurdistan". Hlavu si s tým však nelámal. "Vznikne Big Band Felixa Slováčka," povedal a tak sa aj stalo. Okrem toho bol členom orchestra Karla Vlacha a sólistom orchestru Ladislava Štaidla, vystupoval tiež s množstvom ďalších aj v zahraničí. Spolupracoval napríklad so slovenskou alebo drážďanskou filharmóniou a inými. Slováčka je tiež možné vídať na spoločenských akciách. Nechýbal napríklad na svadbe Heleny Vondráčkovej, na oslavách šesťdesiatin Václava Klausa, jeho orchester zahral minulý rok na Prvom reprezentačnom plese Slávikov. Pravidelne sa tiež objavoval v programoch Karla Gotta.
Pôvodným menom Antonín je rodákom zo Zlína. Felix je vlastne jeho prezývka, tak mu začali hovoriť spolužiaci na základnej škole - vraj kvôli podobe s animovanou postavičkou kocúra Felixa. "Ja som ostal Antonín, ale synovi som dal meno Felix," dodáva hudobník o potomkovi, ktorý sa podal na otca a študuje hudobné konzervatórium. S Dádou Patrasovou majú ešte dcéru Annu. S populárnou čiernovláskou sa zoznámil kurióznym spôsobom. "Môj kamarát, ktorý vtedy chodil s jej kamarátkou, ma pozval k Dáde na večierok. Strašne som sa tam opil, pretože sa mi páčila. A tiež skvele varila, takže som zjedol, čo sa dalo. Napodiv jej to bolo sympatické. Najhoršie na tom bolo, že ako som po nej túžil, ľahol som si do postele a v tom momente zaspal - a potom už sa mi od nej nechcelo preč. Tak som pri nej ostal navždy," popisuje Slováček začiatky svojho vzťahu s Patrasovou. V tom čase bol prvýkrát ženatý a z tohoto manželstva má dcéru René.
V mladosti hral Slováček najprv na husle a klavír, čo ho vraj strašne nebavilo. Hranie na klavír dokonca považoval za mučenie ľudí. Neskôr začal obchádzať rôzne krúžky a spevácke zbory a na klarinet ho priviedol kamarát v dobách, keď letel dixieland. V roku 1968 absolvoval Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.