Alžírska. Alžírski predstavitelia vyjadrili obavy, že konečný počet mŕtvych bude oveľa vyšší. V postihnutej oblasti sa zrútilo množstvo budov, pod troskami ktorých zostáva mnoho ľudí.
Otrasy - v Alžírsku najsilnejšie od roku 1980 - mali epicentrum asi 70 kilometrov východne od metropoly Alžír. Podľa geologického observatória v Štrasburgu malo zemetrasenie silu 6,0 stupňa Richterovej škály, americkí seizmológovia namerali 6,7 stupňa.
V oblasti katastrofy, ktorá sa stala krátko pred 20.00 h miestneho času (21.00 h SELČ), bolo celú noc cítiť dotrasy, ktoré primäli množstvo ľudí, aby noc strávili na voľnom priestranstve. Väčšina z 32 miliónov obyvateľov Alžírska žije v severnom pobrežnom páse, mimo púšť, a samotný Alžír je domovom vyše 2,6 milióna ľudí.
Po prvom silnom otrase nasledovali slabšie. Mnohí ľudia vyskákali oknami z rútiacich sa domov, aby sa zachránili. V prvých dvoch hodinách po katastrofe zaregistrovali v severnom Alžírsku na 200 následných otrasov a úrady varovali, že budú nasledovať ešte mnohé ďalšie. Vyzvali ľudí, aby zostali vonku a nepribližovali sa k nestabilným budovám.
V Alžírsku záchranári bojujú opreteky s časom, pokúšajú sa zo sutín vyhrabať celé rodiny, ktoré zasypali zrútené domy. Štátne masové oznamovacie prostriedky vyzývali zdravotnícky personál, aby sa hlásil v práci vzhľadom na nárast akútnych prípadov.
Jedným z najpostihnutejších miest je Rouiba, prosperujúce mesto asi 30 km na východ od Alžíru, kde boli budova za budovou zredukované na sutiny. Rovnako zdevastované je prímorské mesto Boumerdes. V meste Thenia, ktoré leží najbližšie epicentru zemetrasenia, sa zrútila aj škola. Predpokladá sa, že v troskách zostali štyri rodiny, ktoré bývali v jej budove. Odpratávať trosky pomáhali buldozéry aj armáda. Niektoré oblasti východne od hlavného mesta zostali bez elektriny a telefonického spojenia, otrasy vyvolali všade paniku.
Otrasy zaregistrovali až na španielskom pobreží Stredozemného mora a najmä na Mallorke. Oznámil to španielsky Národný geografický inštitút. Otrasy na Minorke a Ibize boli oveľa menšej intenzity. Priamo na ostrovoch nespôsobili žiadne vážne škody, avšak následné prudké nárazy vĺn vyvolané otrasmi zeme poškodili veľa lodí v prístavoch Mallorky a Minorky.
* * *
Francúzsko včera do Alžírska vyslalo 120 záchranárov, pátracích psov a zariadenie na pomoc pri záchranných prácach. Do alžírskej metropoly vojenskými dopravnými lietadlami odcestovali dva 60-členné tímy. "Francúzsko je v kontakte s alžírskymi úradmi a vyhovie akejkoľvek žiadosti o pomoc, ktorú dostane," oznámila hovorkyňa prezidentskej kancelárie.
Ešte počas noci ponúklo pomoc nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Hovorca ministerstva v Berlíne oznámil, že včera predpoludním do Alžíru pricestovali technickí experti. Ide o predsunutý tím, ktorý má na mieste zistiť, aká pomoc je potrebná. Všetky ďalšie kroky budú podniknuté veľmi promptne, dodal hovorca.
Autor: Alžír/Mallorka/Paríž/Berlín (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.